Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Muzea

Co archeolodzy odkryli w gminie Magnuszew?

czwartek, 11 lutego 2021 14:00 / Autor: Kamil Zapora
Co archeolodzy odkryli w gminie Magnuszew?
grób jamowy. Fot. K. Niziołek
Kamil Zapora

Dużo cennej wiedzy o ludziach z epoki żelaza przyniosły badania w Żelaznej Nowej – wsi w gminie Magnuszew w powiecie kozienickim. Przez cztery sezony archeolodzy zgłębiali tajemnice cmentarzyska kultury przeworskiej.

Już w 1999 roku do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dotarła informacja o śladach, które wskazywały, że ziemia w miejscowości Żelazna Nowa w gminie Magnuszew w powiecie kozienickim może skrywać coś cennego dla archeologów. Wtedy rozpoczęła się kilkuletnia wędrówka, która doprowadziła do odkrycia unikatowego na skalę kraju.

Badania w Żelaznej Nowej rozpoczęły się w 2007 roku. O pierwszych odkryciach mówi Dorota Pogodzińska z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

Badania wykopaliskowe prowadzono w 2007, 2008, 2015 i 2017 roku pod kierownictwem Małgorzaty Cieślak-Kopyt, która jest kierownikiem działu archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jednak swój niemały wkład w badania mieli pracownicy Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego w tym Aleksandra Jarosz-Panek. Tak wspomina lata 2015-2017, w których pracowała na stanowisku w Żelaznej Nowej:

Jakie rezultaty przyniósł czas spędzony przez archeologów w tamtym miejscu?

Choć na pierwszy rzut oka niepozorne, to odkrycia w powiecie kozienickim są unikatowe w skali kraju:

O szczegółach można przeczytać w książce wydanej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego poświęconej stanowisku w Żelaznej Nowej dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.