Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Gombrowicz z przodu i z tyłu

piątek, 10 października 2014 08:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Blisko 60 uczestników z dziewięciu krajów, 50 referatów, dwie debaty i mnóstwo okazji do rozmowy.

Gombrowicz z przodu, z tyłu, z boku, z dystansu i z bliska. Pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Na trzydniową konferencję naukową (od 20 do 22 października) we Wsoli i w Radomiu zapraszają organizatorzy: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (oddział warszawskiego Muzeum Literatury) oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Konferencja przygotowana została we współpracy z radomskim Teatrem Powszechnym, organizatorem odbywającego się równolegle Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Od ostatniej dużej konferencji gombrowiczowskiej zorganizowanej w Polsce (przez Uniwersytet Jagielloński) mija właśnie dziesięć lat, więc spotkanie we Wsoli i w Radomiu będzie dobrą okazją do ponownego naukowego oglądu twórczości Witolda Gombrowicza oraz do międzypokoleniowej rozmowy o autorze „Kosmosu”. Konferencję otworzy Panel Gombrowiczowski, cykliczne wydarzenie organizowane przez MWG, zatytułowany: Jaki Gombrowicz po „Kronosie”?. Moderatorem dyskusji będzie prof. Jerzy Jarzębski (UJ), a udział w niej wezmą Rita Gombrowicz, Anders Bodegård oraz profesorowie Aleksander Fiut (UJ), Andrzej S. Kowalczyk (UW) i Józef Olejniczak (UŚ). Natomiast ostatniego dnia konferencji o książce Łukasza Tischnera (UJ) Gombrowicza milczenie o Bogu dyskutował z autorem będzie Maciej Nowak (KUL).

Nieco prowokacyjny tytuł konferencji to oczywiście nawiązanie do głośnej niegdyś książki Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz z przodu i z tyłu”. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że zaprezentowane we Wsoli i Radomiu teksty o Gombrowiczu również wzbudzą gorące spory i potwierdzą, że twórczość Gombrowicza jest nadal inspirująca, a pisarz broni się przed gębą klasyka ze szkolnych podręczników.

Referaty wygłoszone na konferencji zostaną wydane w postaci książki, zaś debata otwierająca konferencję, będąca jednocześnie piątym już Panelem Gombrowiczowskim w cyklu organizowanym przez MWG, zostanie zarejestrowana i opublikowana w Internecie.

Szczegółowy program konferencji zaprezentujemy wkrótce