KULTURA
Koncerty African Music School w Radomiu
Goście z dalekiej Afryki, dwa koncerty i jeden cel - wsparcia fundacji prowadzącej szkołę African Music School w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszy koncert w czwartek 16 września w Szkole Muzycznej a drugi w kościele św. Stefana na Idalinie 17 września.
Zdolni uczniowie AMS przyjechali do Polski w ramach trasy koncertowej, podczas której będą zbierać pieniądze na swą szkołę. W tej chwili jest ona w trakcie budowy – będzie tam sala koncertowa, sala nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteka, jadalnia, kuchnia i 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Całkowity koszt budowy szkoły wynosi 4 miliony złotych.
W czwartek 16 września o 18.00 goście z AMS zagrają wraz młodymi muzykami. To inicjatywa Moniki Zatorskiej-Maksymiuk, kierownika sekcji instrumentów dętych i perkusji. W te działania włączyły się formacje: zespół dziecięcy Modern - Olga Babiarz, Joanna Pogodzińska i kwintet akordeonowy - Tomasz Gieroń oraz zespół Impacto De RADOM, Mateusz Skórkiewicz a także Gospel Radom.
W piątek goście z Afryki pojawią się w kościele św. Stefana na Idalinie, gdzie wraz z zespołem Jak Najbardziej zagrają i zaśpiewają i będą wielbić Pana. Na wszystkie te wydarzenia wstęp wolny a podczas obu koncertów będzie możliwość wsparcia fundacji prowadzącej szkołę poprzez zakup płyt uczniów.
Z organizatorami koncertów w programie #PopoludniePlus rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek:
Warto jeszcze przedstawić kogoś, kto stoi za tym projektem.
Ojciec Benedykt Pączka jest kapucynem, który od momentu wstąpienia do zakonu marzył o wyjeździe na misję. Przez lata koordynował prace misjonarzy z Krakowa, aż w końcu w 2013 roku wyjechał do Afryki na misję. Spotkał tam dzieci, które doświadczyły wojny i strachu o życie swoje i bliskich. Wiele z nich ma starsze rodzeństwo wśród rebeliantów, a część z ich krewnych musiało uciekać zagranicę. Ojciec Benedykt chciał pokazać tym dzieciom, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a siła tkwi w edukacji i rozwoju swoich pasji, a nie w używaniu broni. Sam pomysł szkoły muzycznej wziął się natomiast z talentu muzycznego, który brat Benedykt zaobserwował u spotkanych dzieci. Misjonarz postanowił rozwinąć go i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uporać się ze swoimi traumami. Tak powstała szkoła muzyczna African Music School – szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA i prowadzona właśnie przez ojca Benedykta Pączkę. Jest to jedyna szkoła w Afryce, w której uczą polscy muzycy – w tym Norbert Wardawy, współpracujący z zespołem Big Cyc. Około osiemdziesiątka dzieci uczy się w AMS języka angielskiego, śpiewu i gry na instrumentach. Hasło szkoły brzmi: „Instrumenty zamiast broni”.