Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Muzea

Na Gromniczną do Muzeum Wsi Radomskiej

sobota, 29 stycznia 2022 16:00 / Autor: Michał Kaczor
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na obchody połączone z pokazami zwyczajów ludowych.

Święto Ofiarowania Pańskiego to przełomowy moment w tradycji ludowej.

- W tradycji ludowej określane jest jako Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia wierni do kościoła przynoszą gromnice. Nazwa wywodzi się od słowa "grom". Zapalano je podczas burzy, stawiano w oknie i modlono się, żeby Maryja oddaliła pioruny i odpędziła wszelkie zło - tłumaczy Aleksandra Żytnicka, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej.

Aleksandra Żytnicka przypomina, że gromnica to nie jest zwykła świeca.

- To specjalna długa świeca z lanego wosku. 2 lutego przystrajało się ją wstążkami, zielonymi gałązkami, a poświęcona w kościele miała symbolizować łaskę Boga i światło wiary - mówi etnograf.

Obchody w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie msza święta w zabytkowym kościele z Wolanowa o godzinie 16:30. Po Eucharystii odbędzie się prezentacja zwyczajów ludowych w zagrodzie z Alojzowa.

- Tam zespół pokaże zwyczaje charakterystyczne dla tego święta. To między innymi naznaczanie drzwi płomieniem świecy, obejście gospodarstwa przez gospodarza, rozpalanie ognia od gromnicy. Zaprezentuje to zespół "Korzenie" z Łaguszowa - wylicza Aleksandra Żytnicka.

Około 17:45 w dworze z Brzeziec odbędzie się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku wpłynęło 179 prac.

Więcej o tym w rozmowie z Aleksandrą Żytnicką. etnografem z Muzeum Wsi Radomskiej.