Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

„Inny stan skupienia” - Robert Utkowski promuje swój najnowszy tomik wierszy

wtorek, 22 marca 2022 09:10 / Autor: Monika Nowakowska
„Inny stan skupienia” - Robert Utkowski promuje swój najnowszy tomik wierszy
foto: materiałyprasowe
Monika Nowakowska

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dziś o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim. Będzie poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Inny stan skupienia”. Rozmowę poprowadzi prof. Anna Spólna.

Głównym tematem tomu jest pamięć. To próba uchwycenia, co w nas zostaje po ludziach, miejscach i wydarzeniach - bardziej luki i dziury niż jednolita, spójna relacja, odpryski, fragmenty, wyolbrzymienia, lustrzane odbicia, mity. To szukanie odpowiedzi na pytanie, jak z tych luk i odprysków buduje się obraz przeszłości, ale też na ile te strzępy historii tworzą nas. Próba uchwycenia tego, z czego jesteśmy zbudowani: wspomnień, zdarzeń, lektur - stąd intertekstualne odwołania i przeniesienia.

Każde zdarzenie, każda osoba, każda opowieść, każdy wiersz zostawia ślad. Te ślady wiążą się, przecinają, wynikają czasem jeden z drugiego, wiersz następny nawiązuje do poprzedniego (lub poprzednich), ostatni zapowiada zaś pierwszy, bo ta praca z pamięcią i w pamięci nigdy się nie kończy, za każdym obrotem odsłaniając nowe warstwy, lub każąc się na nowo zinterpretować.

To idące równolegle historie: między innymi historia rodziny i historia miasta, w pewnym stopniu (i ze świadomością uproszczenia) to także prywatna historia literatury. Rodzinne sagi, w których bohaterowie są być może mało bohaterscy, siedzą na progach i piją wódkę, ale dla kogoś są przecież bohaterami. Dla kogoś, kto uznał, że ich (nie)zwykłe czyny godne są opowieści.

Robert Utkowski – urodzony w 1972 r. Absolwent filologii polskiej. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską "Tekst w przekazach wizualnych. Nowe terytoria polskiej literatury?" na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poeta i literaturoznawca. Debiutował na łamach kwartalnika „Kresy” w 1997 r. Publikował także m.in. w „Brulionie”, „Na Dziko”, „Kartkach”, „Frazie”, „Fabulariach”.

W 2008 r. w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbyło się aktorskie czytanie jego sztuki „Tramtadrada” w reżyserii Piotra Jędrzejasa.

Zdobywca Grand Prix konkursu poetyckiego „O Złote Pióro Prezydenta Sopotu” (2010). Wyróżnienia m.in. w Konkursie im. R. Wojaczka (2010), „Dać świadectwo” (Kraków, 2009), a także w konkursie "Nakręć wiersz" organizowanym przez Biuro Literackie (Wrocław, 2009).

Opublikował książki "Najdłuższa noc pod słońcem" (1999), "Fluktuacje" (2003), "Czarna taksówka" (2011), "Katalog Wystawy" (2013), "Inny stan skupienia" (2021).

Był dziennikarzem telewizyjnym, redaktorem naczelnym lokalnych i regionalnych mediów, wykładowcą akademickim.

Pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziale Muzeum Literatury w Warszawie. Mieszka w Radomiu.