KULTURA
Książka jest dobra na wszystko
Już jutro (2 kwietnia) przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku.
W czasach pandemii książka stała się źródłem siły do przezwyciężania izolacji a także poszerzania naszych horyzontów i pobudzenia naszej kreatywności.
- Myślę, że osoby, które czytały książki wcześniej, to w czasie pandemii również to robiły. My w tym czasie staralismy zapewnić im konfort i bezpieczeństwo czytania. W ostatni piątek miesiąca dostarczamy na terenie Radomia książki do domów. Wprowadziliśmy usługę wypożyczania darmowych e-booków - mówi Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Książka jest ponadczasową formą rozrywki oraz informacji. O zaletach czytelnictwa opowiada Paulina Siwecka z Działu Promocji z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Radomiu.
- Stymuluje nasz mózg, poprawia pamięć, skupienie, poszerza słownictwo i światopogląd. Czytanie książek także uspokaja.
Kto najczęściej odwiedza bibliotekę?
- Bibliotekę odwiedzają osoby starsze, ale też dzieci. Najbardziej brakuje nam wśród czytelskiów studentów i osób w śrdnim wieku - wyjaśnia dyrektor.
Zapytaliśmy mieszkańców Radomia, jakie książki najchętniej czytają?
Z okazji Światowego Dnia Książki Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych czytelniczych wydarzeń.
- Zaplanowaliśmy szereg atrakcji: spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą, autorką m.in. książek „Bezsenność Jutki” i „Wysiedleni”, spotkanie z żywymi sowami oraz sowimi mitami, głośne czytanie ukraińskiej bajki „Rękawiczka” (po polsku i po ukraińsku), a także śmiesznych wierszyków, które specjalnie dla najmłodszych zaprezentują studenci Akademii Handlowej Nauk Stosowanych oraz rozstrzygniecie dwóch konkursów - dodaje Przemysław Czaja.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12. Początek o godzinie 10:00. Wstęp wolny.
Szczegółowy harmonogram:
10.00 – 10.10: powitanie dzieci i młodzieży wraz z opiekunami
10.10 -10.45: czytanie bajki ukraińskiej „Rękawiczka” w języku polskim i ukraińskim czytanie śmiesznych wierszy „Pan Pierdziołka spadł ze stołka” – zaprezentują je studenci Akademii Handlowej Nauk Stosowanych
10.45 – 11.00: rozdanie nagród w konkursach plastycznym i fotograficznym „Ulubiony bohater z książki”/”Ulubiona postać z książki”
11.00 – 12.00: spotkanie z żywymi sowami (o biologii sów) – prowadzi Ilona Smolaga
12.15 – 13.00: mity o sowach (spotkanie polecamy starszym słuchaczom 8-16 lat) – prowadzi Ilona Smolaga
13.15 – 14.30: spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą pt. „Wojny dorosłych, historie dzieci …”
Data Światowego Dnia Książki została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir.