Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Piotr Sikora z Przysuchy laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

piątek, 06 maj 2022 14:47 / Autor: Magdalena Król
Piotr Sikora z Przysuchy laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu/YouTube
Magdalena Król

W tegorocznej 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga laureatami konkursu zostało 14 artystów, tworzących w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej oraz tańca. Wśród laureatów jest Piotr Sikora z gminy Przysucha.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Wśród wyróżnionych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości w dziedzinach sztuk plastycznych, rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej oraz folkloru muzyczno-tanecznego jest Piotr Sikora z gminy Przysucha. Skrzypek, twórca instrumentów, który urodził się w 1934 r. w Janowie. Stały uczestnik Targowiska Instrumentów na Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” oraz Jarmarku Instrumentów w Kazimierzu Dolnym, którego wielokrotnie mogliśmy podziwiać na scenie Muszli koncertowej w Przysusze podczas Dni Kolbergowskich.

Wyróżnieni odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się w 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.