KULTURA
MDK w Radomiu ma 70 lat!
Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej o godz. 17.00 rozpocznie się Koncert Wychowanków pt.: "Złoto".
Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu jest placówką wychowania pozaszkolnego z 70-letnią tradycją. Instytucja istnieje od 1 lutego 1952 roku.
Na początku funkcjonowała pod nazwą „Państwowy Dom Harcerza” i mieściła się w prywatnym budynku przy ul. Sienkiewicza 14. W 1954 r. placówka otrzymała samodzielny budynek przy ul. Mickiewicza 31. Dwa lata później zmieniono nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury. W latach 1991-2012 siedzibą MDK był budynek przy ul. Daszyńskiego 5. W 2002 r., z okazji jubileuszu 50-lecia działalności, władze miasta przekazały na potrzeby placówki drugi budynek przy ul. Słowackiego 17 i nadano jej imię Heleny Stadnickiej, wieloletniej nauczycielki tańca w MDK. W 2012 roku władze miasta zredukowały działalność MDK o połowę, pozostawiając placówkę jedynie w budynku przy ul. Słowackiego 17.
Wielokierunkowa działalność MDK adresowana jest do dzieci i młodzieży wszystkich grup wiekowych. Młodzieżowy Dom Kultury uzupełnia i wzbogaca proces edukacji szkolnej oraz wychowania. Działa na rzecz właściwego zagospodarowania czasu wolnego, sprzyja rozwojowi zainteresowań, umiejętności oraz wrażliwości wychowanków. Promuje twórczość dzieci i młodzieży. Z uczestnikami zajęć pracują wysoko wykwalifikowani nauczyciele, których cechuje wiedza i szczególny dar pedagogiczny.
Od 1978 r. w MDK działa uznana za jedną z najlepszych w Europie i na świecie Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”.
Studio Piosenki „Fermata”, zespoły taneczne „Piruecik”, „Etiuda” i „Arabesqa”, zespół akrobatyczny „Pajęczarki” oraz „Gym Team MDK Radom”, a także zespoły teatralne „Uśmiech” oraz „Scena 05” są laureatami wielu nagród na przeglądach oraz festiwalach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W MDK działają również koła gry na instrumentach klawiszowych, gitarze, perkusji oraz chór Gospel Radom.
W ofercie znajdują się także zajęcia w dziecięcych i młodzieżowych pracowniach plastycznych.
Placówka proponuje również zajęcia baletowe, sportowe (koło rowerowe MTB), tańca nowoczesnego, komputerowe, naukę języka włoskiego oraz sekcję szachową.
MDK organizuje liczne imprezy, konkursy, przeglądy, turnieje i wystawy.
W placówce odbywają się imprezy o zasięgu ogólnopolskim: Biennale Plastyczno-Fotograficzne Dzieci i Młodzieży „Przyroda”, Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni”, Biennale Fotograficzne „Moja Mała Ojczyzna”, Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” oraz Festiwal Tańca „Tańcz z Nami”.
Organizuje również Biennale Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Nasi Mniejsi Bracia – gatunki chronione” oraz turnieje z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
MDK jest koordynatorem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje imprezy edukacyjne, rekreacyjne i okazjonalne. W czasie wakacji i ferii zimowych odbywają się tu półkolonie, półzimowiska, warsztaty i plenery artystyczne.
O popularności MDK świadczy liczba uczestników. Rocznie w kołach zainteresowań uczestniczy ok. 1500 wychowanków, w imprezach okazjonalnych ok. 30000. MDK współpracuje z licznymi placówkami oświatowymi, kultury, społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi działając na rzecz środowiska lokalnego.