KULTURA
Ruszył XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Dwa spektakle, w tym premierowy, spotkania z twórcami, wystawy. W sobotę, 8 października rozpoczął się w Radomiu XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Wydarzenia festiwalowe będzie gościł do 15 października Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Oficjalnego otwarcia XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego dokonali dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzata Potocka i wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Dyrektor Potocka mówiła, że to uroczysta chwila dla Radomia i radomskiego teatru. Jesteśmy obecni nie tylko w Radomiu, ale na całym świecie, bo są z nami przedstawiciele programów telewizyjnych - podkreślała dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu:
Do oglądania spektakli festiwalowych zachęcała także żona Witolda Gombrowicza - Rita Gombrowicz, z którą organizatorzy festiwalu połączyli się internetowo. Zachęciła widzów do spotkania z tekstami Witolda Gombrowicza cytatem z Operetki: Więc do galopu! Pędźmy w cwał!. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik podkreślił, że jest to festiwal międzynarodowy. W tym roku wystąpią u nas zespoły nie tylko polskie, ale i z Argentyny oraz Japonii. Świat się zmienia, ale jak widać to, co napisał Gombrowicz, jest wciąż ważne i aktualne - zauważył wiceprezydent Zawodnik:
O głos został także poproszony pomysłodawca festiwalu Maciej Bargiełowski:
Na dobry początek festiwalu Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa zaprezentował spektakl pt: Iwona, księżniczka Burgunda w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Po spektaklu odbyło się spotkanie z jego twórcami. Można było także oglądać dwie wystawy: plakatów zgłoszonych na konkurs na plakat XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego oraz rysunków pt.: Iwona, księżniczka Burgunda autorstwa Urszuli Świerczyńskiej. Publiczność jak zawsze dopisała. Dlaczego widzowie zdecydowali się uczestniczyć w festiwalu?
Potem odbyła się premiera sztuki pt.: Zbrodnia z premedytacją w reżyserii Błażeja Peszka. Spektakl przygotował Teatr Powszechny w Radomiu. Jakie były wrażenia widzów po premierze?
Po spektaklu odbyło się spotkanie z jego autorami. Dodajmy, spotkania po spektaklach są transmitowane w mediach społecznościowych.
W niedzielę, 9 października dwa kolejne wydarzenia festiwalowe. O godz. 14 odbędzie się debata literacka na temat: Jak wmieszać się w literaturę? Spotkanie na Scenie Kotłownia poprowadzi Michał Pabian. O godz. 18 na Dużej Scenie Dziennik Witolda Gombrowicza będzie czytał Andrzej Seweryn.
Do 15 października zaprezentują się teatry z Tarnowa, Krakowa, Radomia, Buenos Aires oraz Tokio.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/66232-ruszyl-xv-miedzynarodowy-festiwal-gombrowiczowski#sigProGalleriae56004c826