KULTURA
Zakupy dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Kolekcja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu powiększyła się o kolejne obiekty. Do Działu Sztuki kupiony został obraz pt: Anioł Wacława Michała Ichnatowskiego oraz do Działu Sztuki Nieprofesjonalnej japońska zbroja i kołczan.
Obraz pt: Anioł Wacława Michała Ichnatowskiego oraz japońska zbroja i kołczan to najnowsze zakupy dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W czwartek, 26 stycznia 2023 roku odbyła się prezentacja zakupów dla radomskiego muzeum sfinansowanych przez Samorząd. Woj. Mazowieckiego. Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:
Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej zaprezentowała obraz Wacława Ichnatowskiego:
Katarzyna Jendrzejczyk z Działu Sztuki Nieprofesjonalnej mówiła o zbroi oraz kołczanie i strzałach:
Wacław Michał Ichnowski (ur. 1857 w Radomiu – zm. 1915 w Krakowie) – artysta malarz i rzeźbiarz. Występował również pod pseudonimem Michał Domrad. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m.in. u Jana Matejki), kontynuował edukację artystyczną w Wiedniu i Monachium. Związany gł. z Krakowem. Uprawiał głównie malarstwo olejne i pastelowe, a tematyką jego prac były: portrety, pejzaże, sceny rodzajowe oraz alegoryczne.Prezentował swoje prace m.in. w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu.
Zakupiona praca to Anioł, 1911 według: Jan MATEJKO pastel, papier; 60 x 70 cm.
Zbiory Działu Sztuki Nieprofesjonalnej wzbogacone zostały zbroją japońskiego piechura (Ashigaru) oraz kołczanem Utsubo Yamato z okresu Edo jako uzupełnienie kolekcji japońskiej będącej w naszym muzeum od 1947 roku. Historia kolekcji zbiorów pozaeuropejskich MJM sięga czasów okupacji, kiedy to Niemcy po uprzedniej grabieży oraz dewastacji przedwojennych zbiorów etnograficznych przywieźli do Radomia militaria japońskie. Wśród nich znalazła się XVIII wieczna zbroja samurajska, włócznia naginata, miecze tachi czy wakizashi. Zakup eksponatów przyczynił się do poszerzenia i uzupełnienia tej tak ważnej kolekcji muzealnej.
Zbroja Ashigaru Tachi-omodaka z okresu Edo, XIX wiek, Japonia. Zakupiona zbroja składa się z prostego kirysu do w typie Okashi Gusoku, ochraniaczy ramion, kompletu nagolenic oraz hełmu jingasa. Kołczan Utsubo Yamato z okresu Edo, pocz. XIX wieku, Japonia. W komplecie 4 strzały bojowe o prostych bambusowych drzewcach z trzema lotkami piór i metalowymi grotami oraz łuk yumi.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/68494-zakupy-dla-muzeum-im-jacka-malczewskiego-w-radomiu#sigProGalleria05a190daba