KULTURA
Wystawa Jacka i Rafała Malczewskich na jubileusz muzeum
Obrazy Jacka i Rafała Malczewskich na stulecie radomskiego muzeum - wystawa zatytułowana "Malczewscy. Spotkanie Artystów"zainaugurowała jubileuszowe obchody placówki.
Malarski dialog ojca w towarzystwie syna, Rafała otwiera cykl 13 imprez przygotowanych w tym roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Tą wystawą rozpoczynamy jubileuszowy rok 100-lecia muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Spotkacie się Państwo ze sztuką, której na co dzień nie oglądamy. Tu, w tym dialogu ojca z synem zobaczycie sens, ale też opowieść, jaką kierowały się kuratorki wystawy - mówi dyrektor placówki Leszek Ruszczyk:
Na wystawie znajdują się prace przede wszystkim z kolekcji własnej muzeum oraz z depozytów od kolekcjonerów prywatnych; są także obrazy niepokazywane dotąd w Radomiu.
Głównym kryterium doboru prac była ostatnia dekada życia Jacka, czyli czas, kiedy Polska odzyskała niepodległość po 1918 roku. - Artysta był wtedy w bardzo dojrzałym momencie i widać nowe podejście do malarstwa. Widzimy przede wszystkim portrety najbliższych - sióstr Bronisławy i Heleny, które mieszkały w Lusławicach. Tam artysta często gościł w okresie wakacyjnym. To również wizerunki bliskich jego rodziny, małżonki, syna oraz córki, czyli ważne postacie, które przewijały się w ostatnich latach jego życia - mówi kurator wystawy, Paulina Szymalak-Bugajska:
Prace Rafała Malczewskiego są bardzo różne od Jacka i znamionują nową epokę - tłumaczy z kolei kurator wystawy, Magdalena Ewa Nosowska:
- Lata 20. to był dla Rafała początek olśniewającej kariery. Rafał był wtedy nieformalnym członkiem Stowarzyszenia Formistów Polskich i skłaniał się ku tendencjom kubizującym, które bardzo silnie dochodziły w tym czasie do głosu. Skupiłam się też na pejzażu, który jest charakterystyczny dla Rafała Malczewskiego. Jak Witkacy miał firmę portretową, tak Rafał firmę pejzażową. Artysta specjalizował się w tym w latach 30. i 40. w różnych technikach - począwszy od rysunku, szkicu, akwareli, skończywszy na realizacjach olejnych. Chciałam też zwrócić uwagę na przemianę wewnętrzną Rafała Malczewskiego przez te lata - dodaje.
- Tę wystawę można też spuentować na zasadzie porównania - młodość kontra dojrzałość. Rafał dopiero wchodził w swój rozwój zawodowy, a Jacek znajdował się u schyłku - cytując fragment jego mowy rektorskiej z 1912 roku "po drugiej stronie pagórka" - dodaje Paulina Szymalak-Bugajska.
Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia.
W ciągu jubileuszowego roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego planuje zorganizowanie 12 wystaw, publikację 9 wydawnictw oraz 2 koncerty.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/68687-wystawa-jacka-i-rafala-malczewskich-na-jubileusz-muzeum#sigProGalleria7d2bde00cf