KULTURA
Plakat na XVI Festiwal Gombrowiczowski - wybrany
Plakat Michała Dracza będzie promował XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Rozstrzygnięty został trzeci zamknięty konkurs na najciekawszy plakat gombrowiczowski, który będzie promował XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wybitni artyści: Alain Le Quernec, Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Justyna Czerniakowska, Michał Dracz, Ryszard Kajzer, Roman Kalarus, Jerzy Skakun i Joanna Górska, Victor Soma, Szymon Szymankiewicz.
Jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu), Jakub Ciężki (malarz, autor instalacji), Mariusz Knorowski (wieloletni kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie), Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) oraz Andrzej Pągowski (artysta grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek), przyznało 1 grudnia 2023 roku nagrody na plakat promujący XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Uznano, że praca Michała Dracza stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.Kolejne miejsca zostały przyznane pracom Ryszarda Kajzera i Justyny Czerniakowskiej. Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.
Dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Małgorzata Potocka:
O zwycięskim plakacie mówi Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Z organizacji kolejnej edycji festiwalu gombrowiczowskiego w Radomiu cieszy się wiceprezydent Mateusz Tyczyński:
Przygotowania do XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego już trwają- zapewnia dyrektor radomskiego teatru Małgorzata Potocka:
Teatr Powszechny w Radomiu od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Jest to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Gombrowiczowskiego, w różnych formach analizujemy dzieła pisarza, mi. in. poprzez wystawy, warsztaty teatralne, spotkania z twórcami literatury. W tym roku odbyła się już druga edycja stałego konkursu na plakat gombrowiczowski, który będzie promował Festiwal.
Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski realizowany jest w ramach zadania XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/73807-plakat-na-xvi-festiwal-gombrowiczowski-wybrany#sigProGalleriadae7c2bbba