Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego czytali Kordiana

sobota, 07 września 2024 07:34 / Autor: Monika Nowakowska
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego czytali Kordiana
foto: muzeum im. J. Malczewskiego
Monika Nowakowska

Odbyła się 13. Ogólnopolska Edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W tym roku za lekturę wzięto Kordiana Juliusza Słowackiego.

Jeden z przygotowanych fragmentów odczytali dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk wraz dyrektor Ewą Kościelniak-Walewską. Kolejne części tekstu odczytane zostały przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Jak przypomniał dyr. Leszek Ruszczyk w gmachu muzeum znajdowała się kiedyś siedziba tej szkoły.

Katarzyna Pacyna-Fituch opiekująca się zbiorami w muzealnej bibliotece dodała, że wybór tego miejsca na czytanie tegorocznej lektury Kordiana nie jest przypadkowy. - Chcemy w otoczeniu tej pięknej przyrody uczcić 190. rocznicę pierwszego wydania Kordiana i jednocześnie 170. rocznicę urodzin artysty - powiedziała.

Rok 2024 to również ROK Jacka Malczewskiego

Jedną z największych inspiracji dla twórczości Jacka Malczewskiego była twórczość poetycka Juliusza Słowackiego. Stała się ona tworzywem najbardziej znanych dzieł malarza. Młody Malczewski wykonał cykl ilustracji do utworów Juliusza Słowackiego: Balladyny, czy Anhellego.

- Dziękujemy nauczycielom i uczniom za współpracę, za wkład i zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy zespołowi Chałubiński Band, który uświetnił piękną muzyką Narodowe Czytanie Kordiana oraz pracownikom muzeum za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom, gościom, którzy dzisiaj odwiedzili to miejsce - powiedzieli organizatorzy.

Warto dodać, że Jacek Malczewski nie tylko malował, ale również pisał wiersze. Tak pisał Jacek Malczewski w Wiedniu 1915 r.

"Żyć będę wiecznie – żyć będę długo
W melodji co kraj okala,
Czy to się błąka nad wiejską strugą
Czy w burzy, co bór obala."