KULTURA
Uliczka Tradycji. Przeniesiemy się do lat 90
Powraca największy festyn historyczny w regionie! Tegoroczna Uliczka Tradycji przeniesie jej uczestników w lata 90. XX wieku. Odbędzie się pod hasłem „Czas milionerów”. Resursa Obywatelska zaprasza w dniach 14-15 września.
Tym razem organizatorzy opowiedzą o czasach przełomu, transformacji nie tylko ustrojowej, ale i gospodarczej. Zwrócą również uwagę na przemiany społeczne, kulturalne i kulturowe (m.in. przyjmowanie nowinek z Zachodu, rozwój technologii).
- Przywołamy wydarzenia ważne dla miasta, regionu i całego kraju (m.in. reforma administracyjna, denominacja złotego, tzw. pluskwa milenijna). Będzie to zatem żywa lekcja historii oraz tamtejszej obyczajowości, a zarazem powrót do czasów, które wiele osób pamięta albo w których dorastało - zapowiadają organizatorzy.
Uliczkę Tradycji zainauguruje w sobotni wieczór dyskusja panelowa z udziałem pisarki, eseistki i tłumaczki Olgi Drendy, architekta i urbanisty Bronisława Elżanowskiego oraz dziennikarza i reportera Marka Szymaniaka, którzy porozmawiają o przemianach polskich miast w latach 90. XX wieku. To wydarzenie zaplanowano na godz. 18.00.
Pierwszy dzień festynu zwieńczy plenerowa dyskoteka z udziałem DJa U.H.O. Wszyscy chętni będą się bawić na dziedzińcu Resursy w rytm największych przebojów epoki.
Tradycyjnie już najwięcej atrakcji zaplanowano na niedzielę. Od godziny 14:00 na scenie głównej występować będą artyści. Działający w Resursie Teatr Poszukiwań wykonają zabawne scenki sytuacyjne, a Aneta i Patryk Rejmerowie ze Studia Tańca Rejdance zaprezentują hity taneczne z lat 90. XX wieku i poprowadzą warsztaty.
O godz. 17.00 na scenie pojawi się popularny Kabaret OT.TO. Od lat jego mottem są słowa „dawać wszystkim ludziom radość swoim śpiewem to przyjemne jest jak nie wiem”. Resursa gwarantuje niezwykłą atmosferę, dużo muzyki i pozytywne wibracje.
Na finał Uliczki Tradycji, ok. godz. 19.00, sceną główną zawładnie legenda polskiej sceny rockowej – zespół Kobranocka. Kultowa formacja, mająca w dorobku kilkanaście świetnie przyjętych płyt, wykona przed radomską publicznością swoje największe przeboje.
Nie zabraknie także atrakcji dla rodzin. W programie znajdą się m.in. animacje związane z grami i zabawami lat 90., turniej rodzinny, a nawet pole golfowe.
Tym, którzy szukają nieco bardziej aktywnego sposobu spędzenia czasu, organizatorzy proponują warsztaty tańca czy tworzenia graffiti. W ramach tych drugich zajęć, pod okiem artystów, będzie można poznać tajniki street artu i wspólnie przygotować wyjątkowe dzieło na specjalnej ściance.
Jedną z atrakcji tegorocznej Uliczki Tradycji będzie również salon gier retro. Miłośnicy cyfrowej rozrywki będą mogli przypomnieć sobie kultowe już gry wideo z lat 90., korzystając z klasycznych konsoli, takich jak Pegasus czy PlayStation 2, a także automatów arcade czy konsoli kieszonkowych.
Wielbiciele sztuki scenicznej będą mogli zobaczyć najnowsze spektakle przygotowane przez: Teatr Resursa – „Tytus, Romek i A’Tomek – Tytus artystą” oraz Teatr Poszukiwań – „W pogoni za szczęściem”.
Podobnie jak w poprzednich latach będzie można zobaczyć ciekawe wystawy w postaci dioram. W galerii Resursy zaprezentowany zostanie pokój nastolatków z lat 90. XX wieku, a w piwnicy chętni przypomną sobie atmosferę osiedlowej siłowni.
Tradycyjnie już nie zabraknie stoisk wystawców i kiermaszu rozmaitości. Ponadto Resursa zaprosi chętnych do skorzystania ze stanowisk, które wprost odnoszą się do hasła tegorocznej Uliczki Tradycji. W kawiarni Resursy Obywatelskiej będzie można sprawdzić, jak działają liczarki do pieniędzy. To dzięki pracownikom Banku Pekao SA – II Oddziału w Radomiu. W kantorze i lombardzie Coma przy ulicy Struga 8 będzie można z kolei nauczyć się, jak rozpoznawać autentyczność banknotów i złota. Organizatorzy zaproszą również do… biura pracy, pisania podań oraz do punktu przyjmowania ogłoszeń codziennych i niecodziennych. Wśród gości znajdą się także pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Będą prezentować ambulans kryminalistyczny z wyposażeniem i przygotują stanowisko do wykonania odcisków palców.
Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. W sobotę Uliczka Tradycji odbywać się będzie w godz. 18.00-22.00, a w niedzielę od godz. 14.00 do 21.00.
Uliczka Tradycji odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Mateusza Tyczyńskiego.