Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 12 listopada 2024

KULTURA

PIK organizuje Maraton Spotkań Autorskich

środa, 09 października 2024 09:24 / Autor: Elżbieta Warchoł
PIK organizuje Maraton Spotkań Autorskich
foto: pixabay/Pexels
Elżbieta Warchoł

7 autorów, 17 spotkań w 12 miejscach Powiatu Radomskiego. W październiku Powiatowy Instytut Kultury w Iłży przygotował maraton spotkań autorskich! Czegoś takiego jeszcze nie było!

Spotkania z autorami odbędą się w 12 gminnych bibliotekach, w niektórych nawet dwa razy. To najlepszy sposób na pokonanie jesiennych smuteczków. Na spotkania zaprasza Renata Metzger dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży:

Gośćmi Maratonu Spotkań Autorskich będą:

Eliza Mikulska - na co dzień pracuje w Straży Pożarnej na stanowisku starszy operator numerów alarmowych, ale jest i pisarką. W przeszłości była dyrektorem marketingu, sprzedawcą, specjalistą do spraw studentów, kierownikiem dziekanatu, konsultantem kryzysowym czy doradcą rozwoju osobistego. Ukończyła wiele kursów i szkoleń w obszarach: pewności siebie, kreatywnego pisania, korekty tekstów, sprzedaży naturalnej, marki osobistej, storytellingu oraz Akademii Zawodowych Mówców.
To właśnie spotkanie z Elizą Mikulską, 10 października (czwartek) o godz. 10 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. J. Gackiego w Jedlni (Kościelnej) odbędzie się jako pierwsze.

Tego samego dnia Kolejne spotkanie - o godz. 16 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi z Grażyna Jeromin - Gałuszką; 11.10 (piątek) o godz. 16 pisarka będzie zaś w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbicy.

Grażyna Jeromin - Gałuszka - znana i ceniona autorka powieści obyczajowych łączących romans, kryminał oraz magię. Jej książki to zaproszenie do podróży w głąb ludzkich serc i poszukiwania prawdy o życiu. Absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w PWSFTViT w Łodzi. Jej debiutancka powieść „Złote nietoperze” (2007) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Kolory życia”. Pięciotomowa saga „Dwieście wiosen” podbiła serca polskich czytelniczek.

Joanna Olech - z wykształcenia graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej dla "Tygodnika Powszechnego", "Rzeczpospolitej", "Nowych Książek" i "Gazety Wyborczej". Od roku 2007 w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Paweł Beręsewicz - pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii (anglistykę). Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem Skrzat, następnie również z łódzkim wydawnictwem Literatura. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina („Przygody Tomka Sawyera”), Briana Pattena („Olbrzym z Zamczyska Baśni”), Edith Nesbit („Księga smoków”), Margaret Mahy („Przemiana”). Olga Rudnicka - absolwentka Pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”. Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

Renata Piątkowska - autorka książek dla dzieci, mama Marty i Kacpra, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”. Renata Piątkowska znalazła się wśród laureatów konkursu, rozstrzygniętego na początku kwietnia 2008., o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Patronat honorowy sprawował m.in. Minister Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest odkrywanie osób, dzieł i inicjatyw, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność.

Małgorzata Strękowska - Zaremba - pisarka, dziennikarka; członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Publikowała opowiadania oraz teksty dziennikarskie w "Tygodniku Solidarność", "Wiadomościach Kulturalnych", "Magazynie Literackim", "Bibule" - dodatku do "Rzeczpospolitej", "Życiu", "Wyspie", "Nowym Dzienniku" nowojorskim piśmie dla polonii. Autorka książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych w pismach dla dzieci i młodzieży: "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Bluszczyk". Współscenarzystka pierwszych odcinków programu telewizyjnego dla dzieci i rodziców „Od słów do głów” emitowanego na antenie TVP1.