KULTURA
Trwa XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski
Za nami uroczyste otwarcie XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Podczas inauguracji obecnych było wielu gości, m. in. Bożena Sawicka, zastępczyni Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Radom Sebastian Równy, krytycy teatralni, miłośnicy teatru oraz twórczości Gombrowicza oraz przyjaciele festiwalu. Festiwal wspiera Rita Gombrowicz.
Pierwszego dnia na scenie Kotłownia odbyła się premiera monodramu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Błażeja Peszka i wykonaniu Małgorzaty Maślanki, która tego wieczoru obchodziła 30-lecie pracy artystycznej. Na Dużej Scenie zaprezentowany został spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże. Aktorzy od razu porwali Widzów do wspólnej zabawy, by później uczynić z nich współwinnych zbrodni.
Drugi dzień rozpoczęła debata „Pisanie to JA! Autobiografia jako poszukiwanie tożsamości”,. Spotkanie poprowadził Michał Pabian, który rozmawiał z Justyną Sobolewską oraz Radosławem B. Maciągiem. Na scenie Kameralnej przenieśliśmy się do dalekiej „Ameryki” za sprawą Teatru Polskiego im. H. Konieczki z Bydgoszczy. A na dużej scenie znów zagościła „Iwona, ksieżniczka” w reż. Jarosława Tumidajskiego z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, tym razem w zupełnie innym wydaniu. Po spektaklach odbyły się rozmowy w Studiu Festiwalowym, które poprowadziła Barbara Marcinik z Polskiego Radia Trójka. Rozmowy są dostępne na profilu Facebook Teatru Powszechnego w Radomiu.
Spektakle ocenia jury w składzie: Agata Grenda, Lena Frankiewicz, Łukasz Maciejewski, Jacek Wakar.