Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

KULTURA

Światło północy w Elektrowni

sobota, 23 listopada 2024 15:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Światło północy w Elektrowni
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zauroczyła ją Dania. Wystawa prac Karoliny Zaborskiej pt: Lys, czyli światło północy otwarta została 22 listopada 2024 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Artystka przez ostatnie cztery lata mieszkała i tworzyła w Danii.

Karolina Zaborska jest między innymi absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, gdzie w 2012 roku otrzymała dyplom licencjacki na kierunku grafika, specjalność nowe media i fotografia. W Elektrowni pokazuje w bardzo kameralnej formie, w formie project roomu wystawę pt: Lys, czyli światło północy. To artystyczna próba uchwycenia esencji duńskiego krajobrazu, tego jak natura współistnieje z architekturą.

O wystawie mówi autorka Karolina Zaborska:

Karolina Zaborska, znana również jako Rolka Zaborska, jest artystką wizualną, kolażystką, twórczynią animacji oraz filmów eksperymentalnych. Specjalizuje się w kolażach i animacjach wideo, w których zręcznie dekonstruuje rzeczywistość, osiągając subtelną równowagę między prawdą a fikcją. Podejmując tematy związane z postępem cywilizacyjnym i jego wpływem na jednostkę, jej prace zachowują intrygujący dystans, wplatając poetyckie odniesienia, ironię czy sarkazm. Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na twórczość i inspiracje artystki. W jej pracach widoczne są liczne odniesienia do miast, takich jak Łódź, Warszawa czy Kopenhaga, które miały duży wkład w kształtowanie jej artystycznej drogi.

Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, gdzie otrzymała dyplom licencjacki na kierunku grafika, specjalność nowe media i fotografia w 2012 roku. Równocześnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych. Dyplom licencjacki otrzymała w Pracowni Grafiki Warsztatowej i Pracowni Malarstwa i Rysunku. Tytuł magistra obroniła w 2015 roku na specjalności Projekty Wizualne w Pracowni Grafiki Warsztatowej, Pracowni Grafiki Wydawniczej i Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Łodzi, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Duńskiej Fundacji Sztuki (Statens Kunstfond) w 2024 roku.

info: MCSW Elektrownia.