
KULTURA
"Mała Syrenka" z muzyką Michała Lazara!


Skomponował muzykę i napisał słowa do piosenek w spektaklu „Mała Syrenka” w Teatrze Powszechnyn w Radomiu. Wydał też album z tymi piosenkami. Michał Lazar - kompozytor był gościem programu "Mieta przez rumianek, czyli nieoczywiste rozmowy o kulturze".
Michał Lazar kompozytor, multiinstrumentalista był gościem Magdy Gliszczyńskiej.
Michał Lazar – kompozytor, improwizator, gitarzysta, multiinstrumentalista i wokalista. Autor muzyki do ponad 15 spektakli teatralnych (m.in. „Przebudzenie wiosny" w Teatrze Ochoty w Warszawie, „Piknik pod wiszącą skałą" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Bezpieczne miejsce" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie), kilku słuchowisk, filmów krótkometrażowych, a także założyciel eksperymentalnego zespołu stillness orchestra. W 2023 r. zadebiutował także jako reżyser i scenarzysta prezentując autorski spektakl „Wielka Opera" o wyjściu z domu podczas przeglądu OFF Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Karierę rozpoczął w 2016 roku jako gitarzysta Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, z którą występował na takich festiwalach, jak Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, czy Audio Art. Laureat konkursów kompozytorskich – m.in. Katowice (2016), Gdańsk (2017), Ostrawa (2017), Bydgoszcz (2018), Warszawa (2019). Laureat stypendium twórczego m.st. Warszawy (2022).
Współpracuje na stałe z Aleksandrem Wnukiem, z którym wykonują na żywo muzykę do spektaklu teatru tańca „Manhattan" w reż. Dominiki Wiak oraz Danieli Komędery, zakwalifikowanego do Polskiej Sieci Tańca, programu Teatr Polska i finału BestOFF. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kompozycji Macieja Jabłońskiego (studia I-go stopnia) oraz klasie gitary Michała Nagy'a (studia II-go stopnia). Swój warsztat kompozytorski szkolił również pod okiem Artura Zagajewskiego.
„Mała Syrenka” to lalkowy spektakl muzyczny oparty na znanej baśni Hansa Christiana Andersena oraz wątkach biograficznych autora. Zobaczycie w nim wyjątkowe lalki inspirowane ekspresjonizmem oraz usłyszycie piosenki, łączące w sobie całą paletę kolorów i stylów. Jednak zarówno w muzyce, jak i plastyce najważniejsza jest historia – wrażliwego i pełnego sprzecznych emocji Andersena, który pod wpływem nieszczęśliwej miłości przelewa swoje uczucia w baśń o Syrence.
Spektakl przenosi widzów do Królestwa Głębi, gdzie Mała Syrenka, najmłodsza z morskich księżniczek, marzy o poznaniu ludzi. Kiedy po ukończeniu 15 lat, wypływa w końcu na Powierzchnię, ratuje życie Księcia, w którym nieszczęśliwie się zakochuje. Aby spełnić swoje marzenie, rezygnuje z największych skarbów, jakie posiada czyli niezwykłego głosu oraz syreniego ogona...
Zachęcamy do słuchania muzyki ze spektaklu - cyfrowy album z piosenkami dostępny jest [tutaj]











