#Popołudnie Plus
Międzynarodowy Dzień Edukacji - możemy pomóc
Międzynarodowy Dzień Edukacji obchodzony 24 stycznia ma zwrócić naszą uwagę na to, że nadal są regiony świata, gdzie edukacja ogólnie nie istnieje, albo jest na bardzo niskim poziomie. Około 750 mln dzieci na świecie nie umie czytać i pisać. Ten problem najbardziej dotyka dzieci w Afryce. W tym dniu są m.in. organizowane zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki i kampanie uświadamiające społeczeństwo o tym problemie.
Zaprosiliśmy do programu #PopoludniePlus osobę, która spędziła w Afryce 12 lat. Najpierw pracowała przez 3 lata w Tanzanii, a następnie przez 9 lat w Mukonchi w diecezji Kabwe w Zambii. Obecnie katechizuje w V LO im. R. Traugutta w Radomiu.
Ewangelizacja, formacja katechetów świeckich, prowadzenie przedszkola dla najbiedniejszych, praca z młodzieżą, praca organizacyjna w diecezji. Tak wyglądała posługa w Afryce świeckiej misjonarki Moniki Drążyk.
Adopcja serca jest to forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Z reguły polega ona na wsparciu finansowym konkretnego dziecka, którego celem jest umożliwienie dziecku edukacji. Program „adopcja serca” (adopcja na odległość) obejmuje także zdolną młodzież i również wiąże się z pomocą w zdobyciu wykształcenia lub nauką konkretnego zawodu. Między ofiarodawcą a podopiecznym tworzy się niepowtarzalna więź, często pomagający otrzymuje zdjęcie swojego podopiecznego a nawet listy.
Taką formą pomocy zawsze objęte są dzieci w ciężkiej sytuacji życiowej a nad wydatkami związanymi z edukacją, zdrowiem, wyżywieniem czuwają na miejscu misjonarze, wolontariusze, składając coroczny raport.
Podjęcie się „adopcji serca” musi być odpowiedzialna decyzją, która wiąże się z odpowiedzialnością za losy konkretnego dziecka, które wie że ma opiekuna i dzięki niemu ma co jeść i może chodzić do szkoły.
Tekst ze strony: https://adopcjaserca.pl/