RADOM
W rocznicę Cudu nad Wisłą. Skansen zaprasza
O godz. 14.15 organizatorzy zapraszają na spotkanie z autorami i promocję książki pt: Twierdzą nam będzie każdy próg! Społeczeństwo ziemi radomskiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-20. Jej autorami są Przemysław Bednarczyk i dr Sebastian Piątkowski. Jak podkreśla Przemysław Bednarczyk: Takiej publikacji do tej pory jeszcze nie było. Jest to publikacja potrzebna. Nie było dotychczas takiej pozycji, która w całościowym kontekście pokazywałaby problem wojny polsko-bolszewickiej. Są w niej informacje dotyczące ziemi radomskiej, pokazują życie codzienne, życie społeczeństwa w naszym regionie w latach wojny. Ważną częścią książki jest aneks, który prezentuje osoby ważne z tego okresu. Osoby zaangażowane, są sołtysi, wójtowie, ludzie, którzy wykonywali dekrety, zarządzali praca na rzecz armii - mówi Przemysław Bednarczyk. Mam nadzieję, że ta książka trafi do gustu czytelników. Niewiele jest w niej archiwalnych fotografii, jest za to ponad 60 zdjęć z inscenizacji historycznych organizowanych w Radomiu dla uczczenia kolejnych rocznic Cudu nad Wisłą- mówi Przemysław Bednarczyk. Książka będzie oczywiście do kupienia w kasie skansenu już 15 sierpnia - dodaje dyrektor Ilona Jaroszek.
O godz. 15.00 rozpocznie się w Muzeum Wsi Radomskiej widowisko batalistyczne pt: Bitwa Warszawska 1920. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcyjne, zobaczymy prawie 100 osób, 20 koni, będą harcerze, stowarzyszenia. Prezentowane będą sceny walk pomiędzy Wojskiem Polskim a Armia Bolszewicką, pochody i przeprawy wojskowe oraz sceny ze szpitala polowego- zapowiada dyr muzeum Ilona Jaroszek. Na tym jednak nie koniec. O godz. 16.00 w zagrodzie z Alojzowa zapraszamy do zabawy pt: Naszych dziadków zabawy w wojsko. To propozycja dla dzieci. Najmłodsi będą mogli zmierzyć się z realiami wojska- dodaje dyr Jaroszek. Będzie bieganie z wyposażeniem, pokazy broni oraz musztra wojskowa. Na zakończenie o godz. 17.00 na scenie pod dębem- zabawa! Hej dziewczęta w górę kiecki.... Przygotujemy dla wszystkich, którzy nas odwiedzą śpiewniki z tekstami piosenek z okresu wojny 1920 roku, do zabawy zagra kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. Będzie to potańcówka wiejska z udziałem Zespołu Artystyczno-Historycznego VIS. Wraz z gośćmi przybyłymi do muzeum, na dechach bawić się będą uczestnicy Letniego Kursu w strojach z epoki- zapowiada dyrektor Ilona Jaroszek. Będą też śpiewane piosenki ułańskie, nie zabraknie niespodzianki- zapowiada tajemniczo Przemysław Bednarczyk.
Całej imprezie 15 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej towarzyszy konkurs fotograficzny pt: Jak z obrazów Kossaka. Miłośników historycznych fotografii organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu, którego tematem będą najpiękniejsze sceny rodzajowe i batalistyczne z widowiska, utrwalone na fotografii. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody, w październiku będzie też wystawa.