Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: Św. Jan Apostoł
Dziś jest: Piątek, 27 grudnia 2024

RADOM

30 km nowych rurociągów

piątek, 18 września 2015 13:55 / Autor: Weronika Chochoł
30 km nowych rurociągów
fot. www.radpec.com.pl
Weronika Chochoł
- Do grupy projektów, które były realizowane w rozdaniu należy także Radom. Jest to pierwszy krok do tego, żeby ciepłownictwo systemowe przenosić na zupełnie inny poziom. W tej chwili naprawiony mamy „układ krwionośny", natomiast za plecami stoi "serce". I to "serce" jest teraz największym wyzwaniem – mówił podczas uroczystego zakończenia realizowanego przez „RADPEC” S.A. Projektu „Zmniejszenie strat energii w sieci ciepłowniczej miasta Radomia” Bogusław Regulski - wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Przedstawiciele „RADPECu” nie kryli radości z ukończenia projektu i wymieniali cele, jakie dzięki niemu udało się osiągnąć: - Wymiana starych rurociągów, na rurociągi preizolowane zapewniła mniejsze straty ciepła, wymierne oszczędności w użyciu węgla – zużyjemy go rocznie o kilka tysięcy ton mniej. Mniejsze zużycie zapewni nam mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co też jest bardzo ważne. Modernizacja sieci ciepłowniczych podniesie komfort odbioru ciepła dla naszych odbiorców. – wylicza Krzysztof Zborowski – prezes Zarządu Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” i dodaje: - Nowa izolowana sieć będzie odporna na czynniki atmosferyczne, a szczególnie na szybkie spadki temperatur. W związku z tym powinno być mniej awarii.

W uroczystym zakończeniu projektu wziął także udział Radosław Witkowski. Prezydent złożył na ręce prezesa Krzysztofa Zborowskiego podziękowanie dla pracowników, którzy brali udział w realizacji tego projektu. - Mamy świadomość, że dzięki realizacji tego projektu, mieszkańcy Radomia otrzymają sieć ciepłowniczą, która jest łatwiejsza w dostępie. Liczymy również na to, że te cele, które stawiamy przed sobą: budowa instalacji termicznej utylizacji odpadów, która jest w naszym mieście bardzo potrzebna, zostaną osiągnięte. Panie prezesie, trzymamy za Pana kciuki, ale będziemy wymagać. - powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Działania 9.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozwolił na przebudowę w latach 2007-2015 30,73km radomskiej sieci ciepłowniczej, wybudowanej głównie w latach 70. i 80. XX wieku. Całkowita wartość projektu to niespełna 58 milionów złotych, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło ponad 31 milionów. 

Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie strat energii o 75 374GJ rocznie. Odpowiada to uniknięciu spalenia 72 wagonów węgla. Taka ilość paliwa wystarczy by ogrzać 40 średniej wielkości szkół.