Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Zrozumieć Alzheimera

piątek, 25 września 2015 11:26 / Autor: Radosław Mizera
opoka.org.pl
Radosław Mizera
Rusza pionierski projekt Fundacji Pro Civitas Bono pt. "Zrozumieć Alzheimera". Współorganizatorem są Kozienice. Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Dr Aneta Śledź z Fundacji Pro Civitas Bono mówi, ze projekt jest odpowiedzią na specyficzne potrzeby tej grupy chorych oraz ich rodzin i opiekunów. - Choroba Alzheimera, ze względu na znaczne choroby wraz z wiekiem oraz wzrost zachorowalności wśród osób w podeszłym wieku, a także rodzaj zaburzeń jakie powoduje, stanowi szczególny problem, nie tylko medyczny, ale także społeczny - mówi Aneta Śledź.

Dodaje, że obecny system pomocy medycznej i socjalnej nie zapewnia należytej opieki tej grupie chorych. Mówi, że utrudniona jest dostępność do specjalistycznego poradnictwa w ramach NFZ, nadmierna biurokracja i sztywne przepisy powodują, że chorzy ci często nie uzyskują należnych świadczeń socjalnych.

Aneta Śledź zwraca też uwagę, ze w Polsce brakuje zintegrowanego systemu pomocy dla tej grupy chorych. Brakuje szczegółowych statystyk zachorowalności na tę chorobę, a aktualnych danych nie posiadają samorządowe instytucje pomocy społecznej ani Narodowy Fundusz Zdrowia. Brakuje też specjalistycznej opieki dla chorych na Alzheimera w placówkach pomocy społecznej, co przyspiesza postęp choroby.

Według szacunkowych danych na tę chorobę w Polsce choruje ok. 300 000 osób. Tymczasem według danych NFZ w byłym województwie radomskim leczy się zaledwie 88 osób. Dlatego też celem projektu jest: zwiększenie świadomości mieszkańców regionu radomskiego na temat istoty choroby Alzheimera, jej objawów, form wsparcia oraz problemów chorych oraz ich opiekunów; diagnoza skali pomocy udzielanej przez specjalistyczne placówki w regionie radomskim osobom z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami dementywnymi; identyfikacja problemów chorych oraz ich rodzin i opiekunów.

Projekt będzie realizowany w kilku etapach. Pierwszym etapem jest zorganizowanie akcji informacyjnej na temat choroby Alzheimera w regionie radomskim, jej objawów, form pomocy i wsparcia celem zwiększenia świadomości społecznej nt. problemów chorych i ich rodzin w społeczeństwie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Galerii Słonecznej w Radomiu w dniach 26-27 września. Podczas spotkania wolontariusze fundacji będą rozdawać gadżety i ulotki informujące o przebiegu oraz objawach choroby Alzheimera, formach pomocy iwsparcia. Ponadto rodzinom chorych oraz ich opiekunom zostaną rozdane kwestionariusze ankiety, które mają na celu zidentyfikowanie problemów ipotrzeb tej grupy społecznej.

Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie badań skierowanych do gmin i powiatów mających na celu zdiagnozowanie skali pomocy udzielanej przez specjalistyczne placówki w regionie radomskim osobom z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami dementywnymi. Następnie przy wsparciu powiatowych i gminnych instytucji pomocy społecznej zostanie utworzonych 9 grup wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera, których zadaniem będzie wymiana doświadczeń, wsparcie psychologiczne, prawne itp. dla członków grupy oraz lobbowanie w na różnych szczeblach administracji na rzecz wdrożenia rozwiązań systemowych korzystnych dla grupy.