Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Nowe dzieło radomskiej policji przeciw przemocy

poniedziałek, 09 grudnia 2013 00:05 / Autor:
fot. KMP Radom

 

Radomska policja wraz z Urzędem Miejskim w Radomiu opracowały poradnik „Rodzina bez przemocy i wolna od uzależnień”. Promocja publikacji odbyła się w piątek podczas konferencji w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

W publikacji znajdują się porady odnośnie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ale także informacje, gdzie szukać pomocy, kiedy dzieje się już coś złego. Nie brakuje także porad prawnych. - Wypowiadają się w nim specjaliści z różnych dziedzin, począwszy od kwestii związanych z prawem karnym, z odpowiedzialnością za przestępstwa przemocowe poprzez pedagogów, którzy wypowiadają się na temat, jaki wpływ ma ewentualne stosowanie przemocy wobec dzieci na ich późniejszą osobowość. Jest to rzecz bardzo cenna. Każdy rodzic, każdy pedagog powinien się z tym wnikliwie zapoznać - powiedział komendant Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, insp. Karol Szwalbe.  

 

Współautorka poradnika, psycholog Dorota Zawadzka, znana jako Superniania podkreślała, że najpierw trzeba samemu nauczyć się radzenia sobie z własną agresją, a następnie reagowania na otaczającą nas przemoc. - Przemoc domowa jest przemocą, o której przez lata w ogóle się nie mówiło, dlatego że mówiło się mój dom - moja twierdza. Ja mogę zrobić wszystko szczególnie w przypadku kobiet, szczególnie w przypadku dzieci. Ciągle są dyskusje czy przemoc ma płeć. Mówiło się, że tylko mężczyźni stosują przemoc. Jest to nieprawda. Mężczyźni stosują ją w wymiarze bardziej fizycznym, ale kobiety też są przemocowe. Dzieci są częściej bite przez kobiety niż mężczyzn. Potrafią bić swoich partnerów, a poza tym stosują przemoc, której nie widać - przemoc psychiczną, o której też się często nie mówi - zauważyła Dorota Zawadzka. A na wszystkim i tak najbardziej cierpią dzieci.

 

W konferencji wzięli udział m.in. Jarosław Polanowski – Prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawie, konsultant prawny w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, ekspert PARPA, konsultant organizacji samorządowych zajmujących się problematyką przemocy, Robert Rutkowski – pedagog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor programów profilaktycznych i terapeutycznych, Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy i Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Są oni współautorami poradnika. Nie zabrakło także przedstawicieli instytucji miejskich i władz Radomia na czele z wiceprezydent Radomia, Anną Kwiecień.