Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Rynek w wyobraźni radomian

piątek, 04 grudnia 2015 12:31 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: radom.pl
Magdalena Gliszczyńska
Elektryczny autobus jeżdżący przez Rynek i ul. Żeromskiego, czy też wprowadzenie do późnych godzin nocnych patroli straży miejskiej w historycznych strojach – to m.in. pomysły radomian na ożywienie radomskiego Rynku. Miasto wstępnie podsumowało konsultacje społeczne w tej sprawie.
Ponad 440 ankiet z czego 40 w wersji elektronicznej, wpłynęło do urzędu w ramach konsultacji społecznych, których celem było zebranie opinii i propozycji dotyczących rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego wraz z otoczeniem i fragmentem ulicy Żeromskiego.Konsultacje rozpoczęły się 2 listopada i trwały miesiąc. W tym czasie zorganizowano cztery spotkania, podczas których mieszkańcy Radomia, przedsiębiorcy, właściciele nieruchomości położonych w konsultowanym obszarze, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrażali swoje opinie na temat rewitalizacji oraz wypełniali ankiety.

- Temat rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego i Rynku wzbudził duże poruszenie. Wiedzieliśmy, że to sprawa dla radomian ważna, ale nie spodziewaliśmy się, że uda się ich aż tak wciągnąć w dyskusję. Przeprowadziliśmy wiele ważnych i ciekawych rozmów. Z tych konsultacji płyną bardzo ważne wnioski: Miasto Kazimierzowskie  i Rynek są dla radomian istotne i chcą aby im te miejsca przywrócić – powiedział Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Wśród pomysłów pojawiły się te standardowe, jak np. wprowadzenie generatorów ruchu pieszego, ożywienie miejsca poprzez dobre lokale, kawiarnie, muzeum i placówki kultury. Mieszkańcy zwrócili również uwagę na potrzebę wyremontowania okolicznych kamienic, a także stworzenie multimedialnych punktów informacyjnych oraz sklepów z pamiątkami i wyrobami (rękodzieło, rzeźba, obrazy, wyroby ze skóry, bibuły, szkła). Nie może również zabraknąć Muzeum Historii Miasta.

Pojawiły się także bardziej niekonwencjonalne pomysły jak np. jak elektryczny autobus jeżdżący przez Rynek i ul. Żeromskiego, czy też wprowadzenie do późnych godzin nocnych patroli straży miejskiej w historycznych strojach.

Warto również zauważyć, że na adres konsultacje@umradom.pl wpłynęło 19 opinii i uwag temat rewitalizacji.

Propozycje mieszkańców zostaną wykorzystane we wniosku, który magistrat przygotowuje w ramach rządowego konkursu „Modelowa rewitalizacja miast”. Radom - przypomnijmy - przeszedł do jego drugiego etapu, w którym ma zapewnione wsparcie eksperta. Autorzy dwudziestu najlepszych wniosków z całego kraju mogą liczyć na nagrodę w kwocie 5 milionów złotych. To pieniądze, które będą mogły zostać przeznaczone na podjęcie działań społecznych oraz na opracowanie szczegółowego programu rewitalizacji. Ten z kolei będzie podstawą do ubiegania się o unijne fundusze.