RADOM
Szyller w roli głównej
Szlak przebiega przez siedem miejscowości na terenie kilku podradomskich gmin. To tam powstały obiekty zbudowane przez znanego warszawskiego architekta. Są to kościoły: NSJ w Radomiu, św. Barbary w Pionkach, w Jedlni-Kościelnej, Suchej, Białobrzegach, Cerekwi i Przytyku.
Na trasie turystycznej znajdą też budynki przemysłowe w Radomiu i Pionkach. Szyller zaprojektował m.in. osiedle robotnicze Fabryki Broni w Radomiu oraz magazyny powstałej w 1922 r. radomskiej Wytwórni Papierosów.
Przy każdej świątyni została ustawiona tablica informacyjna. Centrum szlaku znajduje się w parafii NSJ w Radomiu. Opracowana została strona internetowa, wydano także przewodnik po szlaku. Główną częścią projektu był remont frontonu kościoła NSJ w Radomiu. Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Warszawski architekt i konserwator zabytków Stefan Szyller (1857-1933) był zwolennikiem form historycznych - w swej twórczości nawiązywał do renesansu i baroku. Jest autorem projektów około stu kamienic, głównie w Warszawie, oraz licznych kościołów. Jego autorstwa są m.in. projekty bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego, gmachu głównego Politechniki Warszawskiej, gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.