Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

W Radomiu też nie było „Teleranka”

sobota, 12 grudnia 2015 21:20 / Autor:
W Radomiu też nie było „Teleranka”
Zamiast tłumów przechodniów, na ulicach stali żołnierze i milicjanci. Zamiast dzwonka telefonu, głucha cisza. Do tego dziesiątki internowanych. Wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, stan wojenny dotknął także radomian.

W pierwszych godzinach i pierwszych dniach stanu wojennego aresztowano i osadzono w więzieniach 113 działaczy „Solidarności” z Radomia i dawnego województwa radomskiego. W tych dniach zakłady pracy w mieści zostały zmilitaryzowane. Wprowadzono do nich uzbrojone oddziały wojskowe i wzmocniono placówki UB. Przejmowano i niszczono dobra będące własnością zakładowych związków „Solidarności”. Członków nowo powstałej wówczas „Solidarności” nękano rewizjami w domach i miejscach pracy, zatrzymywano na posterunkach milicji na 48 godzin, obciążano grzywnami a także przenoszono na gorsze stanowiska pracy.

W radomskich zakładach w okresie stanu wojennego wydawano nielegalnie m.in. Wolnego Robotnika, Solidarność Walczącą, Solidarni a także ulotki i odezwy. Rozprowadzano tzw. bibułę przywiezioną z innych miast, m.in. Tygodnik Mazowsze, Głos Wolnego Robotnika i wydawnictwa „drugiego obiegu”. Działalność wydawnicza prowadzona była w ścisłej konspiracji, prymitywnymi metodami, często na przestarzałym sprzęcie. Nielegalne drukarnie były obiektem szczególnego zainteresowania SB, m.in. 30 kwietnia SB aresztowało 3-osobową grupę robotników sporządzających i kolportujących ulotki, a 24 maja z kolei aresztowano 18 uczniów Technikum Mechanicznego i VI Liceum Ogólnokształcącego.

W Kościele p.w. Świętej Trójcy w Radomiu odprawiane były Msze święte w intencji Ojczyzny. Zainicjował je, na prośbę działaczy podziemia, o. H. Czuma, obecnie honorowy obywatel Radomia. Udział w nich traktowano jako manifestację przeciwko stanowi wojennemu. W czasie tych modlitewnych spotkań, znani artyści polscy, m.in. H. Skarżanka, B. Ładysz, J. Fedorowicz przedstawiali programy artystyczne o treściach patriotycznych.  

Msza św. w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie sprawowana w niedzielę o 12.30 w kościele oo. Jezuitów w Radomiu.

 

oprac. na podstawie: zbiory archiwalne Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, Resursa