RADOM
Podziemny rozwój Radomia na miarę nowoczesnej Europy
Radom realizuje już drugi etap modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno - ściekowej.
Inwestycja ma bardzo duży zasięg, ale i sporo kosztuje. Jest to największa w historii miasta inwestycja i opiewa na 450 mln zł. Pod względem poziomu rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej jesteśmy w czołówce Europy – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
Pierwszy etap inwestycji Radom ma już za sobą. Kosztował blisko 56 mln euro, ale 26 mln euro miasto pozyskało z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Etap ten ruszył w 2002 roku, kiedy to został przygotowany projekt modernizacji i rozbudowy systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie gminy Radom. Prace w ramach drugiego etapu są już całkiem zaawansowane. Kosztują one ponad 56 mln euro. Tym razem dofinansowanie unijne to blisko 35 mln euro. – Dzięki realizacji wszystkich założeń projektu, Radom zyskuje zmodernizowane i nowo wybudowane odcinki sieci kanalizacyjnej w centrum miasta, a także w nowych dzielnicach. Radom zyskał również nowe ujęcie wody w Garnie, trzy wysokowydajne studnie głębinowe, a zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Lesiowie jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w Polsce - mówił prezes Wodociągów Miejskich, Leszek Trzeciak. Przypomnijmy, że w ramach projektu zbudowana została kanalizacja oraz wodociągi na obrzeżach Radomia, zmodernizowana sieć kanalizacyjna w centrum miasta oraz dokończony remont oczyszczalni ścieków oraz ujęć wody. Obecnie trwa podłączanie do miejskiej sieci
trenów na Firleju i Wincentowie, w okolicy Młynka Janiszewskiego, w Rajcu Poduchownym i Nadleśnictwie, Starej i Nowej Woli Gołębiowskiej, Pruszakowie, Kierzkowie, Młodzianowie.