Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Ognista krew strażaków

środa, 30 marca 2016 09:46 / Autor: Weronika Chochoł
Ognista krew strażaków
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Podzielą się nią w czwartek podczas zbiórki przed Komendą Straży Pożarnej. Przyłączyć się może każdy z nas!

Działający przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu klub honorowych dawców krwi "Ognista Krew" wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapraszają na terenową zbiórkę krwi. Strażacy podzielą się krwią z potrzebującymi i do tego samego zachęcają wszystkich radomian.

Jak mówi kpt. Konrad Neska – rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Radomiu, strażacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebne są tego typu akcje: - Krew ludzka to życiodajny płyn, którego mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją.

Chociaż zbiórka organizowana jest przez funkcjonariuszy, to krew może oddać każdy. Nie decyduje o tym mundur czy stopień, a chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Zbiórka odbędzie się w czwartek, 31 marca przed Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 przy ul. Traugutta 57 w godzinach między 9:00, a 13:30.

Z kolei w piątek, 1 kwietnia podobną zbiórkę krwi organizują funkcjonariusze i pracownicy cywilki Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Będzie to druga w tym roku zbiórka krwi w roku ramach akcji „Życiodajny krwioobieg". Jest to już kolejna akcja zbiórki krwi wśród policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiej komendy. Akcję, jak poprzednio, organizuje Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu. W czasie pierwszej oddano 13 litrów krwi.

Podczas tej odsłony zbiórki, na krwiodawców czekają niespodzianki, w tym wejściówki na mecz siatkówki Cerrad Czarni Radom - Jastrzębski Węgiel. 

Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 – a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Jak przygotować się oddania krwi, by wszystko przebiegło zgodnie z planem? O tym mówi Piotr Cenkiel - lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:

Po zimowej przerwie na ulice wyjedzie również mobilny punkt poboru krwi. O tym, gdzie będzie czekał na krwiodawców przeczytać można tutaj.

A relację z poprzedniej zbiórki organizowanej przez Mazowiecką Policję zobaczyć można klikając w link: Policyjny dar .