RADOM
Laureaci konkursu Perła Powiatu
Konkurs był okazją do wspierania działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań. Celem konkursu było wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w 2015 roku. Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski:
Produktem Roku 2015 został serek homogenizowany "Świeżuch" produkowany przez Zakład Mleczarski FigAND. Świeżuch to jedyny produkt na rynku, bez tzw. polepszaczy. W procesie jego powstawania zastosowana jest zaawansowana technologia ultrafiltracji, a do wyprodukowania wykorzystywane są tylko 3 składniki: ser twarogowy, cukier oraz aromat waniliowy. Zawiera cenne bakterie kwaszące, niezbędne do odbudowania flory bakteryjnej. Prezes firmy Leszek Figarski:
W kategorii Firma Roku wybrano Przedsiębiorstwo QFG z Radomia - Zakład produkcyjny w Pionkach. Firma zajmuje się wytwarzaniem produktów mięsnych z masy drobiowej, wieprzowej oraz wołowej. Wyroby te dostępne są jako asortyment mrożony, chłodzony, jak również sterylizowany i pasteryzowany:
Najlepszym Gospodarstwem Rolnym 2015 zostało gospodarstwo Teresy i Jarosława Woźniaków ze Sławna w gminie Wolanów. Specjalizują się w produkcji żywca wieprzowego. Łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi ponad 61 ha, za czego 38 ha to dzierżawa. Produkcja zwierzęca utrzymana jest w cyklu zamkniętym. W celu zniwelowania nieprzyjemnego zapachu do pasz dodawany jest zupełnie naturalny preparat czyli tzw. (EMY). Gospodarstwo jest w pełni mechanizowane, posiada m.in. paszociągi sterowane elektroniczne oraz wentylacje mechaniczne. Państwo Woźniakowie korzystali ze środków unijnych.
Małą Firmą Roku 2015 zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe „Makosz” Zbigniew Szust, zaś Małym Gospodarstwem Rolnym 2015 zostało Gospodarstwo Grażyny Sikory z Prędocina koło Iłży. Zajmuje się produkcją roślinną mieszaną – krzewy (porzeczka czarna, czerwona, agrest, aronia) i zboża. Dzięki pozyskanym środkom unijnym zmodernizowała i unowocześniła park maszyn oraz poprawiła strukturę gospodarstwa. Obecnie prowadzi budowę przechowalni owoców z komorą schładzania oraz wiaty na maszyny rolnicze.
Wręczono również nagrodę specjalną za rozwój firmy i stosowanie nowatorskich rozwiązań oraz za działalność integrującą mieszkańców Województw Mazowieckiego i Świętokrzyskiego. Wyróżnienie trafiło do Zakładu Górniczo – Metalowego „Zębiec” w Zębcu koło Starachowic. Zgłoszone przez burmistrza miasta i gminy Iłża Andrzeja Moskwę. Zębiec należy do czołowych producentów kotłów grzewczych. Firma zajmuje się także produkcją podsypki higienicznej dla zwierząt domowych oraz perlitu ekspandowanego, budowlanego i ogrodniczego. Posiada nowoczesne laboratoria i jedyną w Polsce mini odlewnię do badań zlecanych oraz udziały w słowackich kopalniach.
Natomiast nagrodę specjalną za rozwijanie gospodarstwa rybackiego oraz za wzorową działalność hotelową, gastronomiczną i rekreacyjną otrzymał Zajazd Rybacki „Złoty Karpik” Halina i Jan Przybylscy z Kosowa. To miejsce wyjątkowe, otoczone zielenią, usytuowany w pobliżu Radomia, przy trasie S7 Warszawa - Kraków. Od wielu lat cieszy się uznaniem klientów, którzy mogą korzystać z cztero salowej restauracji gdzie serwowane są m.in. dania z ryb słodkowodnych z własnej hodowli, ryb morskich oraz tradycyjne potrawy mięsne. Zajazd posiada dwugwiazdkowy hotel dla 50 osób oraz dwa wolnostojące domki noclegowe z parkingiem przystosowanym do dużych gabarytowo pojazdów.
Patronem konkursu było Radio Plus Radom.