RADOM
25 lat SOSW
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Radomiu, w którego składzie uwzględniono początkowo przedszkole, szkołę podstawową oraz internat, utworzono decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania z dnia 17 grudnia 1990 roku. Całość mieściła się w małym, parterowym budynku uzyskanym nieodpłatnie od Garbarni Radomskich przez Stowarzyszenie. Uroczyste otwarcie Ośrodka miało miejsce 11 lutego 1991 roku. Była to pierwsza w Polsce placówka zapewniająca opiekę i edukację dzieciom niewidomym z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Dyrektor ośrodka Norbert Barszczewski:
Inicjatorem powstania placówki było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym "Nadzieja" w Radomiu. Prezes Agnieszka Żabińska:
W gali udział wzięli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem prowadzącym placówkę. Wicemarszałek Elżbieta Lanc:
Gośćmi honorowymi gali byli rodzice, których dzieci przebywają w placówce. Wśród nich Honorota Szczepanik i Anna Klińska Majcher:
Dodajmy, że 18 listopada 2003 roku, z udziałem księdza Prymasa Józefa Glempa, odbyło się uroczyste nadanie Ośrodkowi imienia księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Ośrodek uczy, wychowuje oraz opiekuje się dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim ze sprzężonymi niepełnosprawnościami (autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa), a także głuchoniewidomymi.