Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Astrobaza najlepszym projektem w Polsce

wtorek, 10 maj 2016 15:52 / Autor: Weronika Chochoł
Astrobaza najlepszym projektem w Polsce
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Radomska Astrobaza i Kazimierskie Murale Historyczne w Krakowie zwyciężyły w konkursie „Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto".

Konkurs zorganizowany został przez Portalsamorządowy.pl i Fundację Zbuduj Sobie Miasto, a jego celem było wyłonienie najlepszego projektu zgłoszonego lub zrealizowanego w Polsce w ramach samorządowych budżetów obywatelskich. Konkurs miał pokazać, że projektu zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego, mogą być pomysłami innowacyjnymi, czy niekonwencjonalnymi.

Internauci oddali 53 tysiące głosów na 30 zgłoszonych projektów z całej Polski. Pomysły zwycięskie zdobyły ponad połowę wszystkich głosów.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Astrobaza ma być dla jak największej liczny osób "okienkiem na wszechświat". Z obserwatorium zobaczyć można planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory, obiekty dalekiego nieba czy mgławice. Kosmos najlepiej widać w chłodne noce, przy bezchmurnym niebie, jednak na wyposażeniu Astrobazy jest także teleskop słoneczny oraz sprzęt multimedialny, które umożliwią odwiedzanie obserwatorium także w ciągu dnia. Radomska Astrobaza zrealizowana została w ramach projektu ogólnomiejskiego, a koszt tej inwestycji to blisko 700 tysięcy złotych.

Z kolei "Kazimierskie murale historyczne w Krakowie" dotyczył pokazania na arkadach muru przy ul. Józefa 17 twarzy osób, które związane były z krakowskim Kazimierzem. Na arkadach znalazły się twarze Króla Kazimierza Wielkiego, Esterki – legendarnej oblubienicy króla Kazimierza Wielkiego; Karola Knausa – kazimierskiego architekta oraz „cesarzowej pięknej Heleny Rubinstein i Cesarza Józefa II – reformatora, patrona ulicy.