RADOM
Upamiętnią ofiary radomskiego UB
Specjalna tablica zostanie odsłonięta na elewacji budynku obecnego Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu przy ul. Moniuszki 9. Znajduje się ona od strony ul. Sienkiewicza. Pod tym adresem, w latach 1945-1954 działał Miejski Urząd Bezpieczeństwa Państwowego w Radomiu (MUBP Radom). To jednostka terenowa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego operująca na terenie Radomia. Dokonywano tu m.in. brutalnych przesłuchań działaczy podziemia niepodległościowego, w tym członków Armii Krajowej.
Przed południem zostanie w czwartek odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary zbrodni komunistycznych dokonywanych także w Radomiu w okresie stalinowskim.
Program uroczystości:
godz. 10.15 – zbiórka uczestników (władz miasta, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, szkół oraz zaproszonych gości i społeczeństwa) na placu Kościoła Garnizonowego;
godz. 10.30 – Msza św. w Kościele Garnizonowym;
godz. 11.30 – przejście uczestników od Kościoła Garnizonowego przez ul. Piłsudskiego do ul. Sienkiewicza, przed tablicę upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru umieszczoną na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Moniuszki 9 (od ul. Sienkiewicza);
godz. 11.45 – odsłonięcie tablicy, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował na wystawie „Twarze radomskiej bezpieki” biogramy 78 funkcjonariuszy Urzędów Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, pracujących w latach 1945–1990 w regionie radomskim.
Z kolei Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu serdecznie zaprasza na spotkanie, na którym dr Krzysztof Busse, historyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, wygłosi wykład: "Miejsce represji i zbrodni: Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Radomiu". Spotkanie odbędzie się 20 maja 2016 r. (piątek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu przy ul. Piłsudskiego 12. Wstęp wolny.