RADOM
Cenna inicjatywa
We wrześniu 1939 roku wyszło z Radomia na wojnę ponad 3 tysiące żołnierzy 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego. Dla upamiętnia ofiary żołnierzy zostanie wybudowany pomnik przy skrzyżowaniu Malczewskiego, Kelles-Krauza i Wernera. Dzisiaj odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Andrzej Mędrzycki z grupy inicjatywnej. Jego ojciec Zenon, jako oficer walczył w Pułku w 1939 i dostał się do niewoli:
Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Derlatka a wykona go Stanisław Romańczuk. Koszt wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego to około 100 tysięcy złotych. Tadeusz Derlatka:
Uroczystość prowadził Jarosław Kowalik:
Pomnik wykonany z granitu norweskiego w tonacji beżu i bieli, wysokości 2, 5 metra, stanie pomiędzy Rogatką a domem mieszkalnym, zamieszkałym przed wojną przez oficerów pułku.
72 Pułk Piechoty w okresie międzywojennym stacjonował w koszarach na ulicy Struga w Radomiu. W roku 1939 pułk miał przydział mobilizacyjny do armii „Łódź”. Wojnę rozpoczął broniąc rzeki Warty na północny wschód od Wielunia, było to 3 września 1939. 13 września w czasie walk do niewoli dostał się dowódca 72 Pułku Piechoty ppłk Karol Chrobaczyński z częścią podległych mu żołnierzy. Z 72 Pułku Piechoty pozostało jedynie ok. 50 żołnierzy.