RADOM
Jest bezpieczniej, ale nie na drogach
Jak informował insp. Tomasz Michułka Komendant Wojewódzki Policji, jeśli chodzi o priorytety działań funkcjonariuszy to: przeciwdziałanie i ograniczanie patologii społecznych, szczególna troska o dzieci i młodzież, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podniesienie sprawności i efektywności Policji w garnizonie mazowieckim.
W związku z tym w ostatnim czasie powstał spot promujący bezpieczeństwo: „STOP CYBERPRZEMOCY” (efekt pracy młodzieży podczas Kameralnego Lata 2016) oraz „SMART STOP”, który ukazuje jak tragiczne w skutkach może być używanie telefonów komórkowych, czy smartfonów na drodze, chodzi zarówno o kierowców, jak i o pieszych. Spot ma już 230 tys. wyświetleń w mediach społecznościowych.
Jak podkreśla Komendant Tomasz Michułka praca policji przynosi efekty, ponieważ jest bezpieczniej, również takie przekonanie wyrażają respondenci, którzy wzięli udział w badaniach ankietowych, chodzi o IX edycję Polskiego badania Przestępczości (styczeń-luty 2016 rok). Odpowiedzi udzieliło aż 17 tys. ankietowanych powyżej 15 roku życia. - Z badań wynika, że mieszkańcy dobrze oceniają pracę policji. Ponad 70% uważa, że policja jest skuteczna w walce z przestępczością w zamieszkałej przez respondentów okolicy, a ponad 80% dobrze ocenia zaangażowanie policji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informował komendant Michułka.
Od 27 stycznia do 22 kwietnia br. na terenie garnizonu mazowieckiego przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w sumie było to 2426 takich spotkań, łącznie udział wzięło 32 615 osób. Głównym celem i efektem tych spotykań ma być opracowanie mapy zagrożeń, ma być ona gotowa w sierpniu tego roku.
Jeżeli chodzi o przestępczość w 7 wybranych kategoriach za okres styczeń – czerwiec jest ich mniej niż w roku 2015. Policja odnotowała spadek o 1079 tych zdarzeń. Chodzi o kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, kradzież samochodu (tu chociaż zdarzeń jest mniej, to wykrywalność też jest mniejsza i kształtuje się na poziomie 33,8%), przestępstwa rozbójnicze, bójka lub pobicie oraz przestępstwa narkotykowe.
PRZESTĘPCZOŚĆ NARKOTYKOWA
W bieżącym roku policjanci zlikwidowali 60 nielegalnych upraw konopi, zabezpieczyli 3 515 krzaków. Policjanci nie dopuścili do wprowadzenia na „rynek” blisko 114 kilogramów substancji zabronionych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Dla porównania w całym roku 2015 zabezpieczono 106 kilogramów takich środków.
RUCH DROGOWY
- Nie jest dobrze, mimo naszych apeli i prowadzonych kontroli. Jest więcej wypadków i ofiar, pozytywną tendencją jest spadek ofiar wśród pieszych i rowerzystów – podkreśla insp. Marek Świszcz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Od początku roku doszło do 1081 wypadków to o 146 zdarzeń więcej niż w poprzednim roku w analogicznym okresie. W wypadkach tych zginęło 144 osób (230 osób więcej), rannych zostało 1351 wzrost o 229 osób. Odnotowano też 9800 kolizji, wzrost o 952. Najwięcej wypadków ma miejsce w obszarze zabudowanym (69%). Główną przyczyną jest wciąż prędkość. Policjanci przebadali pod kontem trzeźwości 641 471 kierowców (o 45 265 więcej niż w 2015 roku), ujawnili 2311 nietrzeźwych kierujących (o 146 więcej). Odnotowano też wzrost liczby zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących o 1,49%.