Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Kładka na Osiedlowej już gotowa

poniedziałek, 25 lipca 2016 14:34 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: MZDiK Radom
Magdalena Gliszczyńska
Rozpoczęły się procedury odbiorowe nowej kładki dla pieszych nad ulicą Osiedlową na Ustroniu - informuje MZDiK w Radomiu. Po ich zakończeniu przechodnie będą mogli zacząć korzystać z nowej przeprawy, zaś dla kierowców przestaną obowiązywać objazdy.

- W przypadku obiektów mostowych jest to niezbędna procedura między zakończeniem prac a dopuszczeniem do użytku. Dotychczasowa kładka w okolicach bloku przy ulicy Osiedlowej 2 była w złym stanie technicznym. Stara konstrukcja, pamiętająca jeszcze czasy budowy osiedla, była od pewnego czasu podparta drewnianymi stemplami. Zapadła więc decyzja o jej rozbiórce i o postawieniu zupełnie nowej konstrukcji - mówi Dariusz Dębski rzecznik MZDiK.

Prace rozpoczęły się w połowie lutego tego roku. - Wcześniej nie było to możliwe, gdyż przed rozpoczęciem inwestycji trzeba było przełożyć podziemną sieć średniego napięcia. Musieliśmy czekać na zgodę Rejonu Energetycznego, a tę otrzymaliśmy dopiero w październiku 2015 roku - informuje Dariusz Dębski.

Przeprawa nad ulicą Osiedlową ma trzy przęsła, ponad 3,5 metra szerokości oraz 25 metrów długości. Jest bardzo podobna do poprzedniej kładki. - Nowością jest tylko to, że została uzupełniona po obydwu stronach o pochylnie dla wózków. Będą mogli korzystać z nich nie tylko niepełnosprawni, lecz także osoby z wózkami dziecięcymi. Zjazdy są dość długie, ale wynika to ze sporej różnicy poziomów oraz z przepisów, które określają maksymalny kąt nachylenia. Podobne rozwiązanie techniczne zostało zastosowane między innymi przy pobliskiej kładce nad ulicą Jana Pawła II - dodaje Dębski.

Procedury odbiorowe kładki ruszyły 20 lipca. Protokół odbioru jest bowiem jednym wielu z dokumentów, które trzeba dostarczyć do inspektora nadzoru budowlanego, by ten mógł wydać decyzję o dopuszczeniu obiektu do eksploatacji. Oznacza to, że już niebawem cała ulica Osiedlowa będzie przejezdna, a piesi będą mieli krótszą drogę do pokonania między dwiema stronami drogi. Wykonawcą inwestycji za ponad 1,2 miliona złotych była firma Skanska z Warszawy.