Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

RADOM

Nagroda Gombrowicza już wkrótce

środa, 31 sierpnia 2016 14:51 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Pięć debiutów zostało wyłonionych do finału pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznaje prezydent miasta Radomia.

Laureat zostanie wybrany i ogłoszony 4 września. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych. W czerwcu tego roku kapituła wybrała pięciu finalistów. Są to: Maciej Hen za powieść „Solfatara”, Agnieszka Kłos za zbiór opowiadań „Gry w Birkenau”, Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina”, Maciej Płaza za powieść zatytułowaną „Skoruń” i Tomasz Wiśniewski za książkę „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra”.

- Chcemy docenić autentycznych debiutantów, autorów pierwszych książek, ale jako debiut rozumiemy też pierwszą lub drugą publikację - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Laureat oprócz nagrody pieniężnej otrzyma również lornetkę. - Taki pomysł pojawił się podczas pierwszego posiedzenia kapituły w Muzeum Gombrowicza, gdzie wśród pamiątek po pisarzu znajduje się również lornetka. Gombrowicz pod koniec życia często nie był w stanie opuszczać mieszkania, więc godzinami właśnie przez nią podglądał życie Vence - wyjaśnia Tomasz Tyczyński kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Laureata nagrody wybierze kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zbigniew Kruszyński, Zofia Król, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. - Festiwal nazywa się "Opętani literaturą", bo nawiązujemy do powieści Gombrowicza "Opętani". Zaczynamy w piątek, 2 września będziemy bić rekord w czytaniu "Opętanych". To rodzaj literackiego flash moba. Będą też rozmowy z Jerzym Radziwiłowiczem i Ritą Gombrowicz, patronką nagrody - mówi Tomasz Tyczyński.

3 września o 12:15 odbędzie się manifestacja literacka Gombrowicza o Sienkiewiczu "Sienkiewicz - katastrofa naszego rozumu". O 19:00 w muszli koncertowej wystąpi Maja Kleszcz i zespół IncarNations. O 20:00 projekcja filmowa "Geniusz" w reżyserii Michaela Grandage (MSCW "Elektrownia").

4 września o 18:00 w Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się gala finałowa i ogłoszenie laureata Nagrody. Wystąpi również Grzegorz Turnau. - Na galę i koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawać będziemy 2 września po spotkaniu z Jerzym Radziwiłowiczem oraz 3 września po dyskusji w MCSW “Elektrownia” – dodaje Tomasz Tyczyński.

Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd, a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz.