W czwartek, 22 września w Radomiu będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cukru we krwi i sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi. Profilaktyczna akcja, której celem jest upowszechnianie wiedzy o schorzeniach serca, odbędzie się w ramach Światowego Dnia Serca.
Badania prowadzone będą w holu Urzędu Miejskiego w Radomiu - wejście od ul. Kilińskiego - w godz. od 9:00 do 14:00. - To okazja do tego, by zacząć dbać o zdrowie. Wielu schorzeń uniknąć się nie da, ale można sprawić, że dolegliwości pojawią się później, czy też nie będą tak poważne – mówi kardiolog Tadeusz Kalbarczyk, kierownik Pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologicznego. Dodaje, że jeszcze 15 - 20 lat temu Radom był pustynią kardiologiczną. Teraz mamy dwa szpitale, w których jest bardzo dobre wyposażenie techniczne
Please spacify correct URL of your Audio.
Lekarze Kardiolodzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podkreślają, że choroby serca są przede wszystkim wynikiem naszego stylu życia – stres, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej to główne czynniki, od których zależy nasze zdrowie - podkreśla doktor Tadeusz Kalbarczyk i apeluje aby pacjenci, u których pojawi się niepokojący ból w klatce piersiowej nie zwlekali ze zgłoszeniem się po pomoc. - Niestety radomscy kardiolodzy coraz częściej spotykają się z sytuacjami, w których chorzy z bólem w okolicy mostka nie wzywają natychmiast pogotowia, ale czekają w domu wiele godzin. Często też dopiero następnego dnia idą o własnych silach do przychodni, tam otrzymują skierowanie i z bardzo dużym opóźnieniem trafiają do szpitala - mówi kardiolog Kalbarczyk. A jak zaznacza to właśnie czas w chorobach układu krążenia - w tym przede wszystkim w zawale - ma decydującą rolę. Ważna jest tzw. „złota godzina”. Oznacza to, że jeśli w ciągu godziny od powstania bólu spowodowanego zawałem serca chory trafi pod opiekę kardiologów zawał nie powstanie lub będzie bardzo niewielki i nie wpłynie istotnie na dalsze życie chorego.
W oddziale kardiologicznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rocznie hospitalizowanych jest około 3000 pacjentów, wykonywanych jest do tysiąca zabiegów ratujących życie. Od stycznia do końca lipca 2016 roku w ramach kardiologii interwencyjnej wykonano ogółem 773 zabiegi ; w tym zabiegi koronarografii 518, zabieg przezskórnej angioplastyki 255, wszczepienia stymulatora serca (rozrusznika serca) 110, wszczepienie defibrylatora serca 60, badanie elektrofizjologiczna i ablacja 100. Przy oddziale kardiologicznym działają następujące pracownie: Pracownia Hemodynamiki, Pracownia Elektroterapii, Pracownia Echokardiografii, Pracownia wszczepiania stymulatorów, Pracownia badań elektrofizjologicznych i ablacji. Na oddziale jest 46 łóżek , w tym 10 intensywnego nadzoru kardiologicznego. Akcja profilaktyczna organizowana jest w związku z przypadającym 25 września 2016 roku Światowym Dniem Serca. Z kolei wrzesień jest miesiącem obniżania wieku serca.