RADOM
Posłowie PO z Radomia zapowiadają poprawki do budżetu
Krytycznie o projekcie budżetu państwa na 2017 rok.
Podczas zwołanej w sobotę, 22 października konferencji prasowej posłowie: Anna Białkowska, Ewa Kopacz i Leszek Ruszczyk negatywnie ocenili założenia przyszłorocznego budżetu państwa przedstawione przez ministra Mateusza Morawieckiego. Poseł Anna Białkowska przywołała wypowiedź ministra, w której stwierdził, że: jest w tym budżecie zakochany. Czy z wzajemnością- to zobaczymy- mówiła poseł Anna Białkowska. Postawiła też szereg pytań między innymi dotyczących: wzrostu przychodu z podatku handlowego, zbliżającego się kryzysu ekonomicznego, wzrostu podatku VAT i dużego deficytu. Pytała także o rzekomo duże nadwyżki w samorządach i nałożenie na nie niektórych wydatków. Jak podkreśliła poseł Ewa Kopacz: Ten budżet jest mało realny. Mało tego. Ten budżet jest niebezpieczny w tej chwili. Zdaniem poseł Ewy Kopacz będzie hamował wzrost gospodarczy, a to przede wszystkim nasze samorządy. Właśnie samorządy nie będą mogły korzystać ze środków unijnych ponieważ nie będzie ich stać na tzw. wkład własny. Będziemy składali w drugim czytaniu poprawki, które przypomną obietnice szczególnie posłów Ziemi Radomskiej- zapowiada poseł Ewa Kopacz. Poseł poruszyła także temat obecnej sytuacji i działań podejmowanych w służbie zdrowia, mówiła także o zahamowaniu inwestycji drogowych.
Posłowie przedstawili także listę poprawek, które zgłoszą do budżetu państwa, a które bezpośrednio dotyczą Radomia. Poseł Leszek Ruszczyk podkreślił, że posłowie PO z Radomia będą zabiegali o wprowadzenie do budżetu państwa następujących poprawek: wybudowanie przez MON pasa startowego i miejsc postojowych dla samolotów na radomskim lotniku. Pozwoli to, by nasze lotnisko miało zasięg międzykontynentalny- zauważa poseł Leszek Ruszczyk. Będziemy ubiegali się o pieniądze, jeszcze w tym budżecie, chodzi o 1 mln 200 tys. złotych na budowę al. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego. Będziemy także składali dalsze poprawki dotyczące budowy nowego Oddziału Rehabilitacji dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o rozwój szkolnictwa w kierunku matematyczno- przyrodniczym- wyjaśnia poseł Leszek Ruszczyk. PO zaproponuje też budowę nowego SOR na Józefowie, koszt remontu starego to w połowie równowartość budowy nowego SOR z lądowiskiem na dachu- mówił poseł Ruszczyk. Budowę al. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego to koszt ok. 150 milionów złotych- mówi o kolejnej poprawce do budżetu poseł Ruszczyk. Potrzebne są też pieniądze na oddział rehabilitacji przy ul Narutowicza, remonty oddziałów np.: kardiologii, bunkry do radioterapii w szpitalu na Józefowie oraz dostosowanie budynków gimnazjów do przyjęcia uczniów 8- klasowych podstawówek.
Poseł Ewa Kopacz podkreśla, że zgłaszając poprawkę trzeba jednocześnie wskazać źródło jej finansowania. Na lotnisko potrzebna jest kwota ok. 10- 15 milionów złotych. Poseł Kopacz wyjaśniła, że: Będziemy szukać w różnych obszarach. W Kancelarii Sejmu, Kancelarii Prezydenta, w instytucjach, które dzisiaj rozrastają się jak grzyby po deszczu. I wskazała na ogromną liczbę wiceministerstw, których nie było dotychczas przez ostatnie 8 lat. Nowe agencje, które są tworzone pochłoną kolejne miliony złotych. Jestem przekonana, że prześledzimy dokładnie, bardzo dokładnie wszystkie te miejsca, w których planowane są rozdmuchane, nadmierne wydatki po to , by zatrzymać je na poziomie ubiegłorocznym a nawet pomniejszyć je tam, gdzie nie są konieczne i wskażemy źródła finansowania- zapowiedziała poseł Ewa Kopacz. Te poprawki będą także sprawdzianem dla tych wszystkich, którzy nazywają się lokalnymi patriotami. Zobaczymy jak będą głosować. czy ważniejsza jest dla nich dyscyplina partyjna, czy los regionu- mówiła poseł Ewa Kopacz. Zdaniem posła Ruszczyka, jeśli rząd będzie przekładał na samorządy kolejne obciążenia budżetowe, to będą one musiały zahamować wszystkie inwestycje. Eksperci uważają, że to zapaść gospodarki. Poseł pyta: Jak wicepremier chce wyjść z tego dołka jeśli jednocześnie proponuje obciążyć małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą 80% PKB, następnym podatkiem.