RADOM
Deficytowe i nadwyżkowe zawody
Sekretarze prawni, agenci sprzedaży bezpośredniej, czy farmaceuci specjaliści to zawody deficytowe na rynku pracy w Radomiu i powiecie radomskim. Z monitoringiem zawodów deficytowych i nadwyżkowych zapoznali się na ostatniej sesji radni i dyrektorzy szkół w powiecie radomskim.
Z raportu możemy się dowiedzieć, że zawody nadwyżkowe (na które istnieje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba bezrobotnych w danym zawodzie) to wyprawiacze skór, operatorzy maszyn, monterzy czy technicy żywności. Zaś zawody maksymalnie nadwyżkowe (dla których nie ma żadnych ofert pracy) to pracownicy domowej opieki osobistej, mechanicy precyzyjni, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych, czy opiekunowie do dzieci. Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu:
Problem bezrobocia dotyczy również humanistów - dodaje dyrektor Bakuła:
Czy system oświatowy może szybko reagować na zmieniające się warunki na rynku pracy? Magdalena Wiśniewska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach:
Sprzedawcy, robotnicy budowlani, pracownicy obsługi biurowej, szwaczki, czy operatorzy maszyn do produkcji obuwia to grupa zawodów, gdzie liczba bezrobotnych i ich napływ jest największy. Z kolei kierownicy do spraw zarządzania zasobami ludzkimi, kierownicy w instytucjach edukacyjnych, lekarze specjaliści, nauczyciele sztuki, czy prezenterzy radiowi i telewizyjni to grupa zawodów, dla których wskaźnik długotrwałego bezrobocia jest najwyższy.