Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Sprzeciw pracowników ZSO nr 4 w Radomiu!

piątek, 13 stycznia 2017 10:09 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: ZSO nr 4 Radom/FB
Magdalena Gliszczyńska

Pracownicy ZSO nr 4 z oddziałami sportowymi w Radomiu są zaniepokojeni planami wobec ich szkoły. Projekt reorganizacji siatki szkół zakłada bowiem, utworzenie na bazie PG nr 2 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11, której siedziba miałaby znajdować się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi przy ulicy Osiedlowej 36. Takim planom sprzeciwiają się pracownicy szkoły.

W związku z tym do naszej redakcji dotarło pismo od pracowników, którzy przedstawiają w nim „absurdalną” - jak piszą sytuacją, która wynika z zaproponowanej nowej siatki szkół. - Chyba precedensem w skali kraju jest przekształcanie gimnazjum w szkołę podstawową z siedzibą w innym gimnazjum? - piszą pracownicy. W piśmie czytamy:    Jako grono pedagogiczne nie byliśmy do tej pory w żaden sposób informowani o planach wobec naszej placówki oraz nie mieliśmy okazji ustosunkowania się do tychże planów. Do zespołu, którego zadaniem było opracowanie sieci szkół, nie został powołany nikt z naszego grona. Jedyna informacja, która do nas dotarła pochodzi z dnia 5.01.2017r. od p. I. Leśniewskiej, która brała udział w opracowywaniu planów sieci szkół. Przy czym, jak wynika z ostatnich doniesień prasowych i z informacji otrzymanych od radnych, propozycja ta wydaje się już nieaktualna.
    Propozycja tworzenia szkoły podstawowej na bazie PG nr 2 i określenie jej siedziby przy ulicy Osiedlowej 36 jest dla nas niezrozumiała i odczuwamy tę decyzję jako mocno krzywdzącą nas wszystkich. Zawsze czuliśmy się odpowiedzialni za naszą szkołę. Staraliśmy się, często kosztem własnego czasu prywatnego a nawet własnych środków finansowych, dbać o jej wygląd i stan techniczny. Malowaliśmy sale lekcyjne, działaliśmy w kierunku poprawy bazy dydaktycznej i sportowej. W roku 2015 udało się, dzięki zaangażowaniu całej naszej społeczności, pozyskać w ramach Budżetu Obywatelskiego fundusze na boisko do piłki nożnej o sztucznej nawierzchni. Teraz czujemy się oszukani i ukarani za to, że tak mocno utożsamialiśmy się z naszą szkołą. Proponuje się nam, abyśmy ustąpili miejsca placówce z sąsiedztwa, która zostanie przekształcona w szkołę podstawową z siedzibą u nas.
    Jesteśmy szkołą z oddziałami sportowymi, posiadającą odpowiednią bazę sportową, doświadczoną kadrę pedagogiczną i trenerską oraz długoletnie doświadczenie w pracy
z młodymi sportowcami. Mimo to od dwóch lat stopniowo ograniczano nam możliwości działania.  Dwa lata temu pozbawiono nas możliwości utworzenia oddziałów o profilu piłka ręczna. W czasie tegorocznego naboru, zaraz po pierwszej jego turze, została zablokowana możliwość logowania się chętnych w naborze uzupełniającym. W konsekwencji tej decyzji posiadamy dwie klasy w XII LO: drugą i trzecią, co jest równoznaczne z wygaśnięciem liceum w roku szkolnym 2017/2018.
    Jesteśmy przekonani, że pozostawienie bez odpowiedniego wykorzystania bardzo dobrej bazy sportowej oraz doświadczonej kadry pedagogicznej i trenerskiej będzie marnotrawieniem wielu możliwości. Uważamy, że mamy wszelkie atuty aby tu, na bazie naszego gimnazjum powstała samodzielna szkoła podstawowa. Uważamy, że powinno się rozważyć też możliwość utworzenia na bazie naszej placówki szkoły podstawowej ogólnodostępnej z oddziałami sportowymi, jaką przewiduje art. 201 ust. 3 pkt 1 - projekt ustawy z dnia 14.12.2016 – Prawo Oświatowe. Takie rozwiązanie jest możliwe i pozostaje
też w zgodzie z art. 195 ust. 1,2 i art. 198 ust. 1,2 projekt ustawy z dnia 14.12.2016 r.
    Chcielibyśmy, aby przedstawiciel Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi im. Polskich Olimpijczyków uczestniczył w dniu 17 stycznia br. w spotkaniu z Zespołem Zadaniowym do spraw reorganizacji szkół i placówek podległych Gminie Miasta Radomia.
Swój sprzeciw odnośnie utworzenia w ZSO nr 4 z oddziałami sportowymi PSP nr 11 na bazie PG nr 2 wyraziliśmy w oficjalnym piśmie w dniu 11 stycznia 2017 r., złożonym do Wiceprezydenta Radomia Karola Semika. Natomiast 12 stycznia 2017 r. pan Semik udzielił wywiadu, w którym powiedział, że zaproponowany projekt reorganizacji siatki szkół w Radomiu, nie spotkał się z żadnym sprzeciwem. Z poważaniem
Pracownicy ZSO nr 4 z oddziałami sportowymi
Ul. Osiedlowa 36, 26-600 Radom