Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Wadliwa broń z Radomia?

wtorek, 17 stycznia 2017 15:45 / Autor: Radosław Mizera
Fabryka Broni Radom
Radosław Mizera

Policjanci dostali zakaz strzelania z pistoletów P99, produkowanych przez Fabrykę Broni w Radomiu. 

Sprawa ujrzała światło dzienne, dzięki poseł Annie Siarkowskiej z Klubu Kukiz'15. Wysłała ona w tej sprawie interpelację do premier Beaty Szydło. - Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że przekazane polskiej policji egzemplarze pistoletu typu Walther P99 są niebezpieczne dla ich użytkowników - napisała posłanka, podając jednocześnie przykłady wypadków ze szkoleń strzeleckich w Zabrzu i Szczytnie. Dlatego też komendant główny policji wstrzymał wszelkie szkolenia z użyciem broni produkowanej w Radomiu. Przypomnijmy, że w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu wyprodukowano dla policji 80 tys. pistoletów P99. Wadliwa broń została wyprodukowana w 2005 roku. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wyjaśnił, że powołano zespół do wypracowania propozycji rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpiecznej eksploatacji użytkowanych w Policji pistoletów P-99. - Z inicjatywy tego zespołu, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce wykonuje szczegółową ekspertyzę pistoletów P-99, pod kątem przyczyn wypadku, do którego doszło w 2016 roku w Zabrzu, a w szczególności ustalenia czy przyczyną mogła być ewentualna wada technologiczna, konstrukcyjna lub niewłaściwa eksploatacja broni - podkreśla Jarosław Zieliński.

Dodatkowo rusznikarze Fabryki Broni przeprowadzili we wszystkich jednostkach Policji szczegółową kontrolę pistoletów P-99 pochodzących z 2005 roku w zakresie weryfikacji stanu czółka zamka (w przypadku szkół policyjnych sprawdzeniu poddano 100% stanu broni tj. wszystkie posiadane roczniki broni). W wyniku powyższych działań wycofano z eksploatacji 21 egzemplarzy broni, w których wykryto uszkodzenie sprawdzanego elementu. Kolejne 29 egzemplarzy zostało zakwalifikowanych do przeprowadzenia pełnego przeglądu w w fabryce.

Jednocześnie KGP wskazała, że na prośbę Policji producent pistoletu P-99 (Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.) podjął działania zmierzające do opracowania i wdrożenia do produkcji nowej, całkowicie metalowej zaślepki tylnej zamka, która w przypadku wystąpienia uszkodzenia czółka zamka pistoletu, uniemożliwi wyrzucenie przez gazy prochowe zespołu iglicy w kierunku strzelca. Wspomniana zaślepka ma stanowić bufor zabezpieczający strzelca w przypadku wystąpienia uszkodzenia czółka zamka. Po wyprodukowaniu w ostatnim czasie partii prototypowej zaślepek, producent pistoletu P-99 wykonał testy, w których badano zachowanie się zaślepki zamka nowego typu w egzemplarzu pistoletu, a także zasymulowano wystąpienie awarii czółka zamka. Testy wykazały, że nowa zaślepka zapobiega wyrzuceniu zespołu iglicy w kierunku osoby strzelającej, a w konsekwencji chroni ją, w przypadku ewentualnej awarii czółka zamka pistoletu, przed odniesieniem obrażeń. Podobne badania zostały przeprowadzone przez specjalistów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Potwierdziły one skuteczność zastosowanego rozwiązania. Obecnie prowadzone są rozmowy z kierownictwem Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. dotyczące wyposażenia w zaślepki nowego typu wszystkich, posiadanych przez Policję pistoletów P-99.