Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Umowa o Rower Miejski podpisana

środa, 18 stycznia 2017 13:07 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

250 rowerów miejskich i 25 stacji będzie funkcjonować w Radomiu. Miasto podpisało dziś umowę z wykonawcą.

System Roweru Miejskiego w Radomiu ruszy w kwietniu. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 250 rowerów na 25 stacjach. Wykonawcą inwestycji będzie firma Nextbike. - Widać, że Rower Miejski w Radomiu jest potrzebny. Radom jest szesnastym miastem w Polsce, który dołącza do systemu roweru miejskiego, którym my zarządzamy. 25 stacji i 250 rowerów na początek i wierzymy, że to nie jest to ostatnie słowo i ten system będzie się rozwijał - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike.

Rejestracja w systemie Roweru Miejskiego obejmuje nie tylko Radom, ale też inne miasta w Polsce i za granicą, w których funkcjonuje system Nextbike.

To ma być tani środek komunikacji po mieście

Ceny mają być zbliżone do komunikacji miejskiej. Przez pierwsze 20minut będzie można jeździć za darmo. - Każdy rower będzie można odpiąć za pomocą smartfona albo kodu. Radomska Karta Miejska jest dodatkową funkcjonalnością. Pierwsze 20 minut będzie darmowe, a za kolejne są niewielkie opłaty - tłumaczy wiceprezydent Konrad Frysztak.

System obejmuje nie tylko typowe rowery

Oprócz typowych rowerów, które będą służyły mieszkańcom w komunikacji miejskiej, w Radomiu powstanie również system rowerów cargo. - Radom jest drugim miastem po Opolu, które wprowadza w ramach systemu roweru miejskiego również rowery cargo. Tutaj podziękowania dla Bractwa Rowerowego, które wnioskowało o takie rozwiązanie. Przychyliliśmy się do tego i będziemy mieli trzy rowery typu cargo. Coś co mnie szczególnie cieszy, to również rowery typu tandem. To ukłom w stronę mieszkańców Radomia z różnymi dysfunkcjami ruchowymi - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Prezydent zapowiedział również, że w 2017 roku będzie kontynuowana rozbudowa siatki dróg rowerowych. - Podejmiemy kolejne działania, aby włączyć kolejne osiedla w spójny system dróg rowerowych, żeby coraz więcej osiedli otrzymywało bezpośrednie połączenie ze śródmieściem Radomia - dodaje Radosław Witkowski.

Wdrażaniem systemu Roweru Miejskiego zajmie się radomski MOSiR.

Co w przypadku uszkodzenia lub kradzieży roweru?

- Każdą tego typu sytuację rozpatrujemy bardzo indywidualnie. Rejestrując się do systemu, każdy użytkownik będzie akceptował regulamin, w którym opisane są zasady i procedury. Jeśli jest ewidentne wskazanie na użytkownika, to w regulaminie są odpowiednie zapisy.Jeżeli będzie sytuacja, w której oczywiście będzie wymagało to uzupełnienia, naprawienia roweru, to zawarte jest to w kontrakcie obciążającym operatora. Będziemy utrzymywać cały czas liczbę rowerów zawartą w kontrakcie, więc 25 stacji i 250 rowerów. Tutaj apel również do mieszkańców. To jest projekt bardzo społeczny, więc zwracamy się do mieszkańców, żeby dbać o wspólne dobro - dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

W Radomiu program pilotażowy Roweru Miejskiego prowadzony był w 2015 roku. Konta osób, które już rejestrowały się w systemie są nadal aktywne i będzie można z nich korzystać od 1 kwietnia.