Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Mamy dobrze przygotowany plan

piątek, 20 stycznia 2017 13:42 / Autor: Weronika Chochoł
Mamy dobrze przygotowany plan
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Rewitalizacja Kamienicy Deskurów czy doposażenie oddziału kardiologii radomskiego szpitala - miasto będzie starać się o kolejne środki unijne z perspektywy unijnej 2014-2020.

W ramach obecnej perspektywy wdrożone zostały już e-usługi w radomskim Urzędzie Miejskim. Modernizację przeszedł również system syren alarmowych, które nie były sprawne, a przekonać mogliśmy się o tym, choćby 1 sierpnia, kiedy w godzinę W nie wybrzmiały. Wdrażane były również projekty miękkie (zazwyczaj niewielkie i dotyczące m.in  szkoleń czy stypendiów). - Wdrażaliśmy projekty miękkie - bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Radom to nie tylko asfalt ale również sprawy społeczne. - mówi Prezydent Radomia - Radosław Witkowski.

Jak zapewnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik, miasto jest przygotowane do tego, by startować w konkursach. Jest zabezpieczony wkład własny, są także pomysły. A wśród nich:

Rewitalizacja kamienicy Deskurów

Projekt warty ok. 40 mln zł. Projekt wpisany jest w regionalne inwestycje terytorialne. W kamienicy mają powstać zarówno kafejki czy sklepy, ale również inkubator przedsiębiorczości. Jak zapowiada wiceprezydent Zawodnik, projekt już niebawem zostanie złożony.

Przedszkole na ul. Kilińskiego w Radomiu:

Przedszkole ma powstać w budynku dawnego Zespołu Szkół Plastycznych i powiększyć radomskie oddziały przedszkolne o 12.

Program wymiany urządzeń grzewczych:

Program mobilności miejskiej:

W ramach projektu miasto planuje kupno autobusów niskoemisyjnych, stworzenie centrum przesiadkowego, przebudowa skrzyżowania ulic Kusocińskiego i Żwirki i Wigury czy rozbudowę systemu ścieżek rowerowych. Ten ostatni punkt planowany jest we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Radomiu, które również ma plan utworzenia sieci ścieżek. Środki przeznaczone na ten cel to 40 mln zł (lub w przypadku współpracy ze starostwem - 60 mln zł)

Gospodarka odpadami:

Pomysł budowy dodatkowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w południowej części miasta:

E-usługi w radomskim szpitalu:

Dzięki nim pacjenci mieliby możliwość rejestracji, podglądu wyników oraz odbioru dokumentacji medycznej przez Internet

Magistrat będzie również starał się o pozyskanie środków na doposażenie oddziału kardiologii radomskiego szpitala, termomodernizację oddziału patomorfologii i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy - w ramach projektów miękkich - inwestycje skierowane dla uczniów czy osób wykluczonych społecznie.

Istnieje jeszcze kilka innych propozycji dotyczących m.in. wymiany pieców czy transportu, o których również mówił wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Na liście inwestycji, które mogłyby zostać dofinansowane z funduszy unijnych ie ma na razie zadań drogowych. Miasta na prawach powiatu w województwie mazowieckim są wyłączone z możliwości ubiegania się pieniądze na ten cel, wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski:

- Inwestycją priorytetową jest dla nas budowa drogi N-S. Chcemy odkorkować Śródmieście. Jest to nasz priorytet do roku 2019. Wspólnymi siłami, z pomocą parlamentarzystów jesteśmy w stanie pozyskać pieniądze unijne na przebudowę Alei Wojska Polskiego. Gdyby udało się uzyskać dofinansowanie, miasto dołożyłoby jedynie 15% wkładu własnego. Te pieniądze pozwolą nam wyremontować tę drogę szybciej, niż wynika to z perspektyw - mówi prezydent Radosław Witkowski - Apeluję do parlamentarzystów: warto o to powalczyć!

Jeśli chodzi o perspektywy unijne, Mazowsze określone jest jako cel 2 - województwo rozwijające się. W perspektywie 2007-2013 województwo określane było jako cel 1 - nierozwinięte.