RADOM
Nie będzie siedziby Stoczni Wojennej w Radomiu
Właśnie zapadła decyzja, że spółka będzie się znajdować w Gdyni.
Informacje potwierdził Łukasz Prus z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wyjaśnił, że podmiot ten został zarejestrowany w naszym mieście ze względów technicznych, ponieważ mieści się u nas siedziba PGZ, która jest spółką-matką spółki PGZ Stocznia Wojenna.
Radom może stracić na tym finansowo. Jeśli siedziba spółki zostanie zmieniona przed zakupem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, ponad milion złotych z tytułu odpisu od podatku od czynności cywilno - prawnych trafi do budżetu Gdyni, a nie budżetu Radomia. - Wedle przewidywań Zarządu PGZ S.A. procedura zakupu przedsiębiorstwa Stoczni Marynarki Wojennej przez spółkę celową PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. od syndyka masy upadłości zostanie zakończona w najbliższych miesiącach. W tym czasie muszą zostać wydane formalne zgody Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także odstąpienie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. od skorzystania z prawa pierwszeństwa - czytamy w komunikacie PGZ z 3 lutego.
Biuro Prasowe PGZ wyjaśnia, że celem działalności spółki PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. będzie realizacja określonych zadań związanych z przemysłem stoczniowym. Ewentualne przejęcie majątku Stoczni Marynarki Wojennej przez nową spółkę jest próbą rozwiązania impasu wokół wieloletniej restrukturyzacji SMW, znajdującej się w upadłości od 2011 roku. Stocznia, odgrywa istotną rolę w procesie modernizacji polskich sił morskich. Posiadaczem ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Pozostałe akcje należą do Ministerstwa Obrony Narodowej.