Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Kolorowe skarpetki na znak solidarności!

wtorek, 28 lutego 2017 09:32 / Autor: Weronika Chochoł
Tosia i Nikola
Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Chcesz okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa? Sfotografuj się w różnych skarpetkach!

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia w wielu miastach organizowane są imprezy mające na celu integrację z osobami z Zespołem. Organizatorom happeningów zależy na tym, by pokazać, że osoby z Zespołem Downa może są inni, ale na pewno nie są gorsi. Co przygotowuje Radom? Inicjatywę przejęły Aldona Sikora - mama 2,5 rocznej Tosi i Patrycja Mrozowicz - mama 2,5 rocznej Nikoli. - Jako matki nie możemy pozwolić, by nasze dzieci były zamknięte w czterech ścianach. Zależy nam na tym, by wszyscy wiedzieli o tym, że "zespolaki" to normalne dzieci, które potrafią się bawić, potrzebują przyjaźni i kontaktu z rówieśnikami. - mówi Aldona Sikora.

Aktywne mamy mają wiele pomysłów na to, by uczcić Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W muszli koncertowej wystąpi teatr osób z Zespołem Downa, będzie również uczta muzyczna. Później uczestnicy przejdą korowodem przez radomski deptak. Podczas marszu rozdawane będą ulotki dotyczące choroby i osób nią dotkniętych. Następnie, organizatorki zaproszą do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie obejrzeć będzie można wystawę poświęconą osobom z Zespołem. W Muzeum wyświetlony będzie również film zmontowany z nadesłanych zdjęć. 

W przygotowaniu tego punktu pomóc może każdy z nas. Wspomniany film powstać ma ze zdjęć osób, które fotografują się w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie genotypowe osób z Zespołem Downa. Przesyłając zdjęcie całej postaci w dwóch różnych skarpetkach pokazujemy solidarność z osobami dotkniętymi Zespołem. Zdjęcia przesyłać można na adres aldonku@o2.pl do 15 marca. Natomiast 21 marca wszystkie zdjęcia wyświetlane będą w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Film stworzony z fotografii tego dnia pojawi się również na Facebooku. Zdjęcia objęte będą prawami autorskimi i wykorzystane będą jedynie na potrzebę tej akcji. Warto dodać, że pomysł Aldony Skowron i Patrycji Mrozowicz wsparło wiele znanych i mniej znanych osób. Wśród nich: Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Szymon Wydra, Sławomir Wierzcholski, a także wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik czy władze Zwolenia. Skąd pomysł, by w taki sposób okazać solidarność? Wpadł na niego Francois – chłopiec z Zespołem Downa, który nominował do niej znane osoby - wyjaśnia Aldona Sikora:

Udział w akcji cieszy - dzięki niej rodzice mogą poczuć, że nie są sami. Zdarza się, że osoby przesyłając zdjęcia pytają, dlaczego akurat skarpetki nie do pary.

Dla Patrycji Mrozowicz, mamy Nikoli, która urodziła się z Zespołem Downa ważne jest, by świadomość społeczeństwa wzrastała. - Czasem spotykamy się z niemiłymi komentarzami:

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w Radomiu - tak jak na całym świecie - obchodzony będzie 21 marca. O pomysłach na ten dzień i tym, dlaczego jego obchodzenie jest tak ważne z Aldoną Sikorą i Patrycją Mrozowicz rozmawiała Weronika Chochoł: