Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Młodzi baśniopisarze nagrodzeni...

piątek, 07 kwietnia 2017 14:27 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Zofia Garbacz uczennica piątej klasy szkoły podstawowej nr 4 w Sochaczewie zdobyła Grand Prix i tytuł Odkrywca Krainy Baśni. Jej baśń „Druga szansa” okazała się najlepszą podczas X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "I Ty możesz zostać baśniopisarzem".

Konkurs od 10 lat organizuje PSP nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu, pod patronatem Radia Plus Radom. W sumie w konkursie przez te lata wzięło udział 1800 uczniów szkół podstawowych – mówi Marek Sternalski dyrektor PSP nr 2.

Główna nagroda trafiła do rąk Zosi Garbacz

I miejsce zajęła Milena Kmita za baśń „Co jest najważniejsze” z PSP w Libiszowie. II miejsce zajęła Anna Niewiarowska za baśń „Dobro zawsze powraca” ze szkoły w Zabierzowie. III miejsce zajęła Zuzanna Biernat za baśń „Prawdziwa przyjaźń” z PSP nr 10 w Inowrocławiu.

Wyróżnienie od Radia Plus Radom zdobyła Ewa Rejman za „Cud słowika” z PSP nr 4 w Sochaczewie.

Jury dziecięce przyznało nagrodę dla Tymona Kałużnego za baśń „Gandalfus z Kotliny Kłodzkiej”, PSP Nowa Wieś

Konkurs uczy wrażliwości i wychowuje nowe pokolenia - podkreśla Bożena Stefaniak nauczycielka języka polskiego ze szkoły podstawowej w Sochaczewie, opiekunka główej laureatki konkursu

W tym roku w konkursie wzięło udział 150 uczestników z całej Polski. Wśród baśni znalazły się również 4 scenariusze i 18 wierszy. - Niektórzy po kilka razy już brali udział w naszym konkursie, nazwiska się powtarzają. W tym roku było bardzo dużo nawiązań do „Brzydkiego Kaczątka”, „Calineczki”, czy „Królowej Śniegu”. Celem naszego konkursu jest popularyzacja baśni Andersena, ale także promocja regionu, z którego dziecko się wywodzi – podkreśla Monika Figura koordynatorka konkursu literackiego. Jak dodaje praca musi zawierać te dwa elementy – nawiązanie do baśni Andersena i regionu, z którego pochodzi uczestnik. - Cieszy fakt, że większość prac spełnia te wymogi. W tym roku z przyczyn formalnych odrzuciliśmy tylko 10 prac, w ubiegłym aż 80 – informuje Monika Figura.

Oprócz cennych nagród rzeczowych dodatkową nagrodą dla laureatki Grand Prix było wystawienie jej baśni przez uczniów PSP nr 2. Finał konkursu z ogłoszeniem laureatów co roku połączony jest z obchodami patrona szkoły.