RADOM
Kanapy, okna, pralki - co znajdą tym razem?
Po raz 12. radomska Straż Miejska zachęca do wiosennego sprzątania Radomia. Tym razem obok strażników i uczniów radomskich szkół do akcji włączą się również pasjonaci motoryzacji z Radomia.
Chociaż świadomość społeczeństwa na temat wywożenia odpadów do lasów wzrasta, to tego typu akcje nadal są potrzebne. Uczestnicy pierwszej akcji zebrali ponad 18 ton śmieci, z czasem liczba ta malała, by podczas jesiennego sprzątania zebrać "jedynie" niecałe dwie tony odpadów. Znaleźć można było dosłownie wszystko - od gabarytów, poprzez sprzęt agd, aż po... sztuczne szczęki - wylicza Piotr Stępień - rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu:
XII zbiórka "Posprzątajmy Radom na wiosnę" odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia. Posprzątane zostaną m.in. działki od strony Starego Miasta i ulicy Floriana, okolice ulic Zbrowskiego oraz Prażmowskiego - start o godz. 9:00. Natomiast o godz. 10:00 na Koniówce (ul. Fabryczna) młodzież ze szkół mundurowych oraz członkowie radomskiej grupy motoryzacyjnej Team 4x4 samochodami terenowymi pojadą wgłąb Lasu Kapturskiego, który posprzątają "od środka". - Możemy tam znaleźć praktycznie wszystko - odpady gabarytowe, gruz, styropian. - wymienia Piotr Stępień.
Duża ilość śmieci w radomskim lesie uderza członków grupy Team 4x4. Radosław Czubak, który wspólnie z innymi pasjonatami motoryzacji weźmie udział w sprzątaniu Radomia zastanawia się nad tym, dlaczego mieszkańcy wciąż decydują się na zaśmiecanie swojej okolicy:
W sprzątanie zaangażować się mogą wszyscy, którym zależy na porządku w mieście. Chęć do pracy wystarczy - worki i rękawiczki dla uczestników zapewni radomska Straż Miejska.
Równocześnie Piotr Stępień przypomina o skutkach zaśmiecania - nie tylko terenów leśnych. - Cierpi na tym środowisko, cierpią ludzie oraz zwierzęta:
Zamiast do lasu odpady wywieźć można do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można również za niewielką opłatą śmieci zutylizować. Jest to sposób bez wątpienia bardziej korzystny dla środowiska, ale również tańszy. Osoba przyłapana na wywozie odpadów zapłacić może nawet 500 zł. mandatu. Ponosi również koszty utylizacji wywiezionych przez siebie śmieci. Jeżeli śmiecący odmówi przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu, który orzec może karę do 5 tys zł.
Szczegółowych informacji dotyczących akcji "Posprzątajmy Radom na wiosnę", a także sposobów na to, by legalnie pozbyć się śmieci udziela Straż Miejska w Radomiu.