Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Zmiany bez troski o pacjenta!

wtorek, 25 kwietnia 2017 13:49 / Autor: Weronika Chochoł
Zmiany bez troski o pacjenta!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Należy zwiększyć finansowanie edukacji młodych lekarzy, a nie likwidować miejsca w szpitalach. - twierdzą członkowie radomskich struktur ruchu Kukiz'15. Działacze nie zgadzają się z planem naprawczym proponowanym przez władze Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Plan restrukturyzacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego zakłada likwidację 84 miejsc pracy oraz 243 łóżek. Jak zapowiedział Tomasz Skura - prezes lecznicy - oszczędności, które przyniosą te kroki mają sięgnąć ponad 5 milionów złotych rocznie. Redukcja łóżek na poszczególnych oddziałach powodowana jest racjonalizacji kosztów ponoszonych przez szpital. - Ilość łóżek determinuje zatrudnienie. - powiedział Krzysztof Zając - wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego i wyjaśnił: - Może być tak, że na oddziale leżą dwie osoby, a personel przygotowany jest na 42 - to niedostosowanie ilości łóżek do potrzeb. Jednak zdaniem Danuty Neski z radomskiego Kukiz'15 osoby, które układały plan naprawczy zapomniały o pacjentach:

Danuta Neska podczas konferencji prasowej podkreśliła również jak niebezpieczne skutki może mieć zmniejszanie liczby personelu dla pracujących na Józefowie pielęgniarek: - Braki personelu łatane są "śmieciówkami", które pozwalają na omijanie przepisów. Podczas pracy w takich warunkach nie trudno o tragiczną pomyłkę:

 Tworzenie sieci szpitali czy likwidacja łóżek nie rozwiąże problemów polskiej służby zdrowia. - Trzeba zwiększyć finansowanie specjalizacji lekarzy, zmiany szyldów nie zmienią sytuacji służby zdrowia. - wyjaśnia Jan Maniak - sekretarz zarządu radomskich struktur Kukiz'15:

 

Jak wynika z danych przedstawionych przez członków radomskich struktur Kukiz'15, Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek przypadającą na 1000 pacjentów. - W Polsce na 1000 pacjentów przypada 4,97 pielęgniarki, tymczasem w Niemczech jest to 13, natomiast w Norwegii - 15,17. Sytuacja polskiej służby zdrowia jest przerażająca. - podsumowała konferencję Danuta Neska.