Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Trwa renowacja zabytkowych nagrobków

poniedziałek, 24 lipca 2017 06:07 / Autor: Jakub Szczechowski
Trwa renowacja zabytkowych nagrobków
fot. SKOZCR w Radomiu
Jakub Szczechowski

Nagrobek rodziny Surmackich i Jana Milejki na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego już wkrótce zyskają nowe oblicze. Właśnie trwa ich renowacja.

Kolejne nagrobki co roku odnawia Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. W tym roku wybrane zostały  dwa dziewiętnastowieczne kamienne nagrobki: rodziny Surmackich i Jana Milejki. Prace rozpoczęły się na początku czerwca. Prowadzi je pracownia konserwatorska Urszuli Krawczyk - ta sama, która odnawiała już kilka innych nagrobków na ul. Limanowskiego.

 - Jesteśmy, bardzo zadowoleni z postępu i jakości wykonywanych prac konserwatorskich, których część możemy obserwować bezpośrednio na cmentarzu, ponieważ duży grób rodziny Surmackich, nie był demontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Zachęcamy osoby odwiedzające nasz cmentarz, aby na chwilę odwiedziły i zatrzymały się w kwaterze 4A, gdzie, można poobserwować złożony proces renowacji – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

- Dotychczas prowadzone prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Surmackich objęły szereg zabiegów, mających na celu oczyszczenie powierzchni obiektu z różnego rodzaju nawarstwień. Są nimi nawarstwienia mikrobiologiczne oraz zabrudzenia atmosferyczne, a także przebarwienia strukturalne, wynikające z działania mchów. Pracownia konserwatorska pani Urszuli Krawczyń, przeprowadziła już oczyszczanie metodami ściernymi, mechanicznymi oraz chemicznymi, a także dezynfekcję nagrobka. Zdemontowano słupki oraz rurki tworzące ogrodzenie oraz wypoziomowano poziome elementy obramienia. Uzupełniono również ubytki w słupkach metodą flekowania. Kolejne etapy prac będą wiązać się z około trzytygodniową przerwą technologiczną, podczas której obiekt poddany zostanie procesowi wzmacniania strukturalnego – podsumowuje Adamiec.

 Co do nagrobka Jana Milejki (†1842, kwatera 6A) jest on wstępnie oczyszczany i dezynfekowany. Wkrótce, już w pracowni konserwatorskiej, czekają go kolejne zabiegi renowacyjne. Zaprojektowana zostanie również nowa podstawa i zrekonstruowany krzyż. Wykonawca prac wraz z Komitetem, poszukuje także informacji historycznych o Janie Milejko, pułkowniku kawalerii i komendanta Radomia.

Efekty renowacji poznamy w Uroczystość Wszystkich Świętych.

źródło: SKOZCR w Radomiu