RADOM
Zgoda w sprawie dwunastki
Wojewoda mazowiecki złoży wniosek do ministerstwa finansów, aby w budżecie państwa na przyszły rok ujęta została przebudowa alei Wojska Polskiego w Radomiu. Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie wojewody mazowieckiego z prezydentem Radomia.
Spotkanie było konsekwencją informacji z ministerstwa finansów, że właśnie wojewoda może złożyć wniosek o wpisanie przebudowy Wojska Polskiego do budżetu. - Rozmowa była rzeczowa. Nasza inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem ze strony pana wojewody. Jesteśmy przygotowani na następny krok, czyli rozmowy z ministrem finansów - powiedział po spotkaniu prezydent Radosław Witkowski. Miasto zobowiązało się do 20%-owego udziału w inwestycji. Reszta miałaby być dofinansowana przez państwo. - Jest to droga krajowa, którą poruszają się przede wszystkim samochody spoza Radomia, w tym wiele zagranicznych TIR-ów. Dlatego taka proporcja wydaje się najwłaściwsza - zaznaczył Radosław Witkowski.
Porozumienie potwierdziły służby prasowe wojewody mazowieckiego. - Wojewoda przekaże wniosek, złożony przez prezydenta, do ministerstwa. Jest to bardzo ważna inwestycja dla Radomia, w związku z tym pan wojewoda oczywiście ten wniosek przekaże. Natomiast ostateczna decyzja należy do rządu - powiedziała nam Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego.
Sama inwestycja rozpisana byłaby na trzy lata. Zakłada dokładnie przebudowę drogi krajowej nr 9 i 12 w Radomiu - ulicy Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego na odcinku od ul. Zbrowskiego do ul. Kozienickiej wraz z przebudową ul. Zwolińskiego. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 116 mln złotych. Jest już projekt przebudowy. Wkrótce wydane ma być także pozwolenie na budowę.
- Cieszę się, że wojewoda złoży ten wniosek, ale dofinansowanie w wysokości 80% wydaje się niemożliwe, nierealne, patrząc na doświadczenia lat poprzednich i choćby ostatniego budżetu państwa - to komentarz posła PiS Andrzeja Kosztowniaka.
Przypomnijmy, że inwestycja ta jest od dłuższego czasu kością niezgody między władzami Radomia a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Miasto zarzucało PiS-owi, że przebudowa Wojska Polskiego to jedna z priorytetowych obietnic wyborczych partii, a parlamentarzyści PiS-u punktowali prezydenta Radomia, że to on powinien się starać o środki na inwestycję i składać stosowne wnioski, choćby w ramach subwencji drogowej.